Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amanare termen de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Amanare termen de judecata

pot sa obtin amanarea termenului la curtea de apel cu prezentarea unui contract de munca in franta?
am obtinut un contract de 3 luni incepand cu 15 septembrie...primul termen cred ca voi avea candva in octombrie si as vrea sa aman pana ianuarie,pana ce ma intorc,vrea sa fiu audiat neaparat...
pot sa fac ceva sau e mai bine daca raman acasa,dar nici locul de munca nu vreau sa pierd...
Buna ziua!

Un contract de munca nu e un motiv de amanare prevazut de lege.
Va recomand sa va angajati un avocat care sa va reprezinte. El va sti cum sa va amane dosarul.

Cu stima.
Da, la nivel de curte de apel nu cred ca aveti sanse de amanare.
O luna poate ar fi scos avocatul dvs. daca facea mari eforturi dar 3 luni nu cred...
primul termen aman pt angajare avocat,in al doilea cer termen pentru impacare si in al treilea depun un contract de mediere....:)
ce ziceti dl.avocat?
La primul termen, cel din octombrie, solicitati un alt termen, in scris, pentru angajare aparator, invocand mai multe motive precum si imposibilitatea financiara de pana atunci...dar atasand si contractul de munca, precizand ca v-ati angajat pentru a strange bani pt acest proces.
Solicitati ca urmatorul termenul sa nu fie mai scurt de o luna.
In noiembrie incercati sa va luati 2-3zile libere pentru a ajunge la proces.
Daca stabiliti cu avocatul ca s.ar mai putea cere un termen de amanare...atunci urmatorul, cu sanse mari, o sa fie obtinut in ianuarie, in decembrie find vacanta judecatoreasca.
succes!