avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amanare termen de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Amanare termen de judecata

pot sa obtin amanarea termenului la curtea de apel cu prezentarea unui contract de munca in franta?
am obtinut un contract de 3 luni incepand cu 15 septembrie...primul termen cred ca voi avea candva in octombrie si as vrea sa aman pana ianuarie,pana ce ma intorc,vrea sa fiu audiat neaparat...
pot sa fac ceva sau e mai bine daca raman acasa,dar nici locul de munca nu vreau sa pierd...
Cel mai recent răspuns: AvTudor_com , utilizator 09:10, 16 August 2014
Buna ziua!

Un contract de munca nu e un motiv de amanare prevazut de lege.
Va recomand sa va angajati un avocat care sa va reprezinte. El va sti cum sa va amane dosarul.

Cu stima.
Da, la nivel de curte de apel nu cred ca aveti sanse de amanare.
O luna poate ar fi scos avocatul dvs. daca facea mari eforturi dar 3 luni nu cred...
primul termen aman pt angajare avocat,in al doilea cer termen pentru impacare si in al treilea depun un contract de mediere....:)
ce ziceti dl.avocat?
La primul termen, cel din octombrie, solicitati un alt termen, in scris, pentru angajare aparator, invocand mai multe motive precum si imposibilitatea financiara de pana atunci...dar atasand si contractul de munca, precizand ca v-ati angajat pentru a strange bani pt acest proces.
Solicitati ca urmatorul termenul sa nu fie mai scurt de o luna.
In noiembrie incercati sa va luati 2-3zile libere pentru a ajunge la proces.
Daca stabiliti cu avocatul ca s.ar mai putea cere un termen de amanare...atunci urmatorul, cu sanse mari, o sa fie obtinut in ianuarie, in decembrie find vacanta judecatoreasca.
succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Citatie afisata - noul cod penal puncuskaa puncuskaa voi avea un proces la curtea de apel candva in toamna iar eu la sfarsitul lunii plec din tara pana in decembrie...cum pot sa aman procesul avand in vedere ... (vezi toată discuția)
Recurs curtea de apel dumutaadrianred dumutaadrianred Buna. In cazul unui apel la curtea de apel, inculpatul nu se poate prezenta la termenul stabilit , poate face o cerere de amanare, si sa fie trimisa prin ... (vezi toată discuția)
Refuzul platii indemnizatiei de concediu medical si concediu de maternitate lupoiuandreea lupoiuandreea va rog ajutati-ma!am fost angajata timp de 3 ani la o firma de distributie. in octombrie am ramas insarcinata, iar pe 9 februarie din motive medicale am intrat ... (vezi toată discuția)