Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garantarea produselor achizitionate pentru pers. ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garantarea produselor achizitionate pentru pers. fizice / pers. juridice

Buna ziua,

Am o nelamurire: exista vreo diferenta intre garantia acordata persoanelor fizice si cea acordata persoanelor juridice pentru produsele achizitionate?
De asemenea, garantia difera daca produsul este achizitionat de o persoana fizica care, sa spunem il foloseste ocazional si o societate care il foloseste zilnic (in functie de gradul de utilizare al produsului)?
Multumesc!
Da, exista diferenta de termene de garantie in intre persoane fizice si juridice.
Imi puteti oferi mai multe detalii va rog, sau o lege unde sa gasesc aceste informatii?
Multumesc!
Lege nr. 449/2003, din 12/11/2003, actualizata, privind vânzarea produselor şi garanţiile asociate acestora, se refera la persoanele fizice. Plus, Codul civil care reglementeaza aspecte care va intereseaza, inclusiv cu privire la vanzarea catre persoanele juridice, care se supun regulilor de la contractele incheiate intre profesionisti, dat fiind ca si cel care vinde si cel care cumpara este persoana juridica, si deci aici se aplica alte reguli fata de persoanele fizice. Cat priveste durata termenului de garantie este o alta discutie. Cat priveste termenele de prescriptie pentru actiunile in instanta acestea sunt si ele reglementate de codul civil.

P.S. Intrebarea dvs. fiind de generalitate maxima, si raspunsul este in consecinta.
Ok, daca o persoana fizica cumpara o masina de tuns iarba ce termen de garantie trebuie sa i se ofere conform legii?
Dar daca achizitia este facuta de o persoana juridica?
- pentru persoana fizica - 2 ani (cititi Legea nr. 449/2003)
- pentru persoana juridica - conform contractului incheiat intre cei doi (vanzator/cumparator)