Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garantarea produselor achizitionate pentru pers. ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garantarea produselor achizitionate pentru pers. fizice / pers. juridice

Buna ziua,

Am o nelamurire: exista vreo diferenta intre garantia acordata persoanelor fizice si cea acordata persoanelor juridice pentru produsele achizitionate?
De asemenea, garantia difera daca produsul este achizitionat de o persoana fizica care, sa spunem il foloseste ocazional si o societate care il foloseste zilnic (in functie de gradul de utilizare al produsului)?
Multumesc!
Perioada de garantie care trebuie acordata, prin lege, persoanelor fizice si juridice este influentata de gradul de utilizare viitoare a produselor?
Adica, se poate acorda o garantie mai mica produselor care urmeaza sa fie utilizate in mediul industrial fata de cel care vor fi utilizate in interes personal?