Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general decontari
Discuție deschisă în Contabilitate în general

decontari

am si eu o problema urgenta va rog mult.....seful meu a plecat in strainatate in delegatie si a cerut la plecare 100 euro. Cum firma nu are cont in valuta a trebuit sa schimb ron in euro si sa ii dau...problema este ca el a cheltuit doar 18 euro restul ia adus inapoi plus bonuri in lei
Eu chiar nu stiu acum cum sa inregistrez in registru de casa exact etapele....cum scot eu lei din casa pe care i-am schimbat???....cu avans spre decontare si apoi fac registru in valuta???....daca fac asa si apoi ii fac dispozitie de plata in valuta nu figurez ca am dat bani de 2 ori??
va rog mult sa imi spuneti si mie cum pot face....../
14 a scris:

am si eu o problema urgenta va rog mult.....seful meu a plecat in strainatate in delegatie si a cerut la plecare 100 euro. Cum firma nu are cont in valuta a trebuit sa schimb ron in euro si sa ii dau...problema este ca el a cheltuit doar 18 euro restul ia adus inapoi plus bonuri in lei
Eu chiar nu stiu acum cum sa inregistrez in registru de casa exact etapele....cum scot eu lei din casa pe care i-am schimbat???....cu avans spre decontare si apoi fac registru in valuta???....daca fac asa si apoi ii fac dispozitie de plata in valuta nu figurez ca am dat bani de 2 ori??
va rog mult sa imi spuneti si mie cum pot face....../

La registrul de casa in lei treceti pe plati suma de lei schimbata
La registrul de casa in devize treceti pe incasari 100 euro si pe plati, in baza unei disp de plata 100 euro
cand se intoarce trebuie sa isi faca decont pentru justificarea celor 100 euro unde trebuie sa i se deconteze si diurna.