avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general decontari
Discuție deschisă în Contabilitate în general

decontari

am si eu o problema urgenta va rog mult.....seful meu a plecat in strainatate in delegatie si a cerut la plecare 100 euro. Cum firma nu are cont in valuta a trebuit sa schimb ron in euro si sa ii dau...problema este ca el a cheltuit doar 18 euro restul ia adus inapoi plus bonuri in lei
Eu chiar nu stiu acum cum sa inregistrez in registru de casa exact etapele....cum scot eu lei din casa pe care i-am schimbat???....cu avans spre decontare si apoi fac registru in valuta???....daca fac asa si apoi ii fac dispozitie de plata in valuta nu figurez ca am dat bani de 2 ori??
va rog mult sa imi spuneti si mie cum pot face....../
Cel mai recent răspuns: lumi71 , utilizator 22:56, 27 Mai 2009
14 a scris:

am si eu o problema urgenta va rog mult.....seful meu a plecat in strainatate in delegatie si a cerut la plecare 100 euro. Cum firma nu are cont in valuta a trebuit sa schimb ron in euro si sa ii dau...problema este ca el a cheltuit doar 18 euro restul ia adus inapoi plus bonuri in lei
Eu chiar nu stiu acum cum sa inregistrez in registru de casa exact etapele....cum scot eu lei din casa pe care i-am schimbat???....cu avans spre decontare si apoi fac registru in valuta???....daca fac asa si apoi ii fac dispozitie de plata in valuta nu figurez ca am dat bani de 2 ori??
va rog mult sa imi spuneti si mie cum pot face....../

La registrul de casa in lei treceti pe plati suma de lei schimbata
La registrul de casa in devize treceti pe incasari 100 euro si pe plati, in baza unei disp de plata 100 euro
cand se intoarce trebuie sa isi faca decont pentru justificarea celor 100 euro unde trebuie sa i se deconteze si diurna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diurna la s.r.l.- va rog ajutati sub_bass2002 sub_bass2002 Buna. Sunt la inceput in contabilitate si am o intrebare. Am un S.R.L. cu cod CAEN 7112 asistenta tehnica si as vrea sa intreb ca daca administratorul face in ... (vezi toată discuția)
Diurna in romania Nagy Andreea Nagy Andreea Buna, am nevoie sa-mi deschida si mie cineva creierul pt ca nu gasesc exact unde scrie cum se acorda diurna; adica am o nedumerire: in cazul in care angajatul ... (vezi toată discuția)
Diurna, conditii de acordare LALA68 LALA68 Buna ziua Sunt angajat la o firma din romania care este membru al unui holding european. . Angajatorul poate conditiona in vreun fel , (in afara de acele ... (vezi toată discuția)