avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Grupa a doua de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Grupa a doua de munca

Buna seara.Rog respectuos un raspuns in problema din cartea de munca si pe care nu o inteleg deloc.In cartea de munca este specificat,,incadrat in gr.2 de munca conform ordinului 50/1990,modificat si completat cu avizele date ulterior,anexa 2.poz.140 in procent de 80%,pe perioada :06.01.1992-0.04.1992 si 01.04.1997-01.04.2001".Mentionez ca in aceasta perioada(si mai mult pana in 2004) am lucrat in acelasi loc de munca si conditii de munca.Ce nu inteleg eu,de ce sa procedat la aceste intreruperi de acordare grupa 2(4 luni in 1992 si dupa 5 ani iar incadrat 4 ani in gr.2),din cate stiu eu Ordinul 50/5 martie 1990 a fost abrogat de art.198 din Legea 19/17.03.2000 la data de 1 Aprilie 2001.Doresc sa stiu daca am vreo cale de obtine grupa a doua de munca pe intreaga perioada,1992-2001.si ce trebuie sa fac in acest sens.Multumesc anticipat.Cu stima!
Cel mai recent răspuns: ContSters220737 , utilizator 21:39, 20 August 2014
In perioada 04.1992 - 01.04.1997 ati lucrat in acelasi loc de munca?

Nimeni nu va poate spune exact ce sanse aveti intr-un eventual litigiu de munca, mai ales ca a trecut ceva timp.
Perioada 1992-2004 am lucrat in acelasi loc de munca,in aceleasi conditii si aceeasi ocupatie.Nu inteleg de ce am fost incadrat 4 luni si dupa aceea inca 4 ani,legea fiind in vigoare in aceasta perioada.
Exista posibilitatea ca in perioada respectiva sa nu mai existe acte care sa demostreze acel lucru.
Angajatorul respectiv nu mai exista,si nici arhiva societatii(nu stiu unde a fost transferata dupa falimentul societatii).O cauza pierduta,vorba aceea,,toate la timpul lor".Multumesc pentru raspunsuri.Cu stima.
Daca ne spuneti despre ce societate este vorba, poate reusim sa depistam unde ar fi arhivele societatii.

Alte discuții în legătură

Grupa de munca mosulica56 mosulica56 BUNA ZIUA!. In perioada sept.1981-oct 1985 am lucrat la fostul IJGCL Caras Severin,EGCL Resita (exploatarea Resita) la sectia termoficare as dori sa stiu daca ... (vezi toată discuția)
Arhive carti de munca iulya_muzzy iulya_muzzy Buna. Am nevoie de o informatie. Unde as putea gasi arhiva cartilor de munca a unei societati care s-a desfiintat de cativa ani? Ma intereseaza incadrarea ... (vezi toată discuția)
Arhiva acm 4 Cosmin Podaru Cosmin Podaru Buna ziua. Probabil s-a mai discutat acest subiect, dar nu am gasit nimic concret si poate ma puteti ajuta si pe mine. As vrea sa gasesc arhiva de la ACM 4 - ... (vezi toată discuția)