Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vechime in munca Italia
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vechime in munca Italia

buna ziua,
mama mea lucreaza in Italia de 6 ani,cu contract de munca cu jumatate de norma.cum se considera la noi in tara aceasta vechime,in cazul pensionarii?3 ani sau 6 ani?in cazul pensionarii,ar putea sa continue sa lucreze in Italia cu contract de munca,sau ar pierde dreptul de pensie?multumesc
Roxana Popa, Consultant asigurari
1. Pentru o femeie nascuta in august 1963 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 6 luni, satgiul complet de cotizare este de 33 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Din calculele mele, la data de 01.09.2014 are un stagiu de cotizare la pensie de 26 de ani, 7 luni si 14 zile din care 20 de ani, 6 luni si 28 de zile in Romania si 6 ani si 26 de zile in Italia.

3. Tot din calculele mele are 21 de ani si 2 luni in grup a II-a de munca, in procent de 100%.

4. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni (62/6 - 4/6 = 58 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 3 luni (26/7 + 5/3 = 31 de ani si 10 luni).

5. Deoarece nu are indeplinit stagiul complet de cotizare nu poate, deocamdata, sa solicite pensie pentru limita de varsta la 58 de ani (mai are nevoie de 1 an si 5 luni).

6. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani, in august 2021, daca atunci va avea un stagiu de cotizare la pensie de 33 de ani si 3 luni.
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 6 luni, in februarie 2021, daca la acea data va avea un stagiu de cotizare de 33 de ani si 3 luni.

7. - Cand va solicita pensie din Romania trebuie sa mearga la Casa de Pensii, sa completeze formularul E207 = "Certificat pentru cariera asiguratului".
- Dupa ce il completeaza il lasa la casa de Pensii care se va ocupa de trimiterea lui in Italia si de primirea confirmarii stagiului de cotizare.
- La fel va proceda si cand va solicita pensie din Italia, va solicita acolo formularul E207.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
si cei aproximativ 18 ani la gr 1 100 % ?
Din calculele mele rezulta ca indeplineste conditia de stagiu complet(33 de ani si 3 luni).
Cei 17 ani de grupa I-a aduc o reducere cu 8 ani si 6 luni a varstei standard(62 de ani si 6 luni).
Limita de varsta la 54 de ani.
62 de ani si 6 luni - 8 ani si 6 luni = 54 de ani.
deci,desi are stagiul de cotizare complet,va putea solicita pensia doar la 54 de ani?
1. - Scuze, am gresit eu, am considerat anii lucrati in gr. I de munca fiind ani lucrati in gr. a II-a de munca!
- Colegul meu v-a dat raspunsul corect.

2. Cand va implini 54 de ani, in august 2017, va putea solicita pensie pentru limita de varsta.