Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie calculata gresit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie calculata gresit

Buna ziua. In perioada 2009-2011 , am beneficiat de indemnizatia de crestere a copilului in cuantumul de 85% din media veniturilor nete înregistrate în ultimele 12 luni anterioare naşterii, si dupa un an de la terminnarea indemnizatiei am primit instintare de plata in valoare de 2.400 ron, suma ce mi-a fost calculata si platita eronat pe parcursul celor 2 ani de indemnizatie.
Am incercat sa ajung la o intelegere cu ei sa pot plati lunar suma de 100 ron asa cum am incasat si eu luna de luna, nu au fost de acord, mi-au pus poprire pe cele 3 conturi care le aveam, fiind nevoita sa achit toata suma pentru a-mi debloca conturile.
Acum am vazut ca s-a aprobat legea pentru scutirea la plata a indemnizatie calculate gresit.
Vreau sa stiu daca am vre-o sansa sa-mi recuperez suma platita in urma calcularii grestit a indemnizatiiei.
Va multumesc.
1. Decamdata este numai un proiect de lege aprobat azi de Guvern si care va fi pus in discutia Parlamentului la toamna.

2. Sa asteptam sa vedem ce spun aceasta lege dupa ce va fi aprobata de Parlament si ratificata de Presedinte.
FlorentinaBuzduga a scris:

....
Acum am vazut ca s-a aprobat legea pentru scutirea la plata a indemnizatie calculate gresit.
Vreau sa stiu daca am vre-o sansa sa-mi recuperez suma platita in urma calcularii grestit a indemnizatiiei.
Va multumesc.

Conform proiectului de lege, sumele provenite din debitele deja recuperate până la data intrării în vigoare a prezentului act normativ, nu se restituie.

Proiectul de Lege a amnistiei vizeaza persoanele obligate sa restituie bani, din erori administrative.

Din proiectul de lege prezentat în dezbatere publică de Ministerul Muncii si aprobat de Guvern rezultă că doar mamele care au primit indemnizaţii pentru creşterea copilului calculate greşit vor fi amnistiate, nu şi cele care au folosit documente eliberate cu nerespectarea legii sau care au declarat lucruri neconforme cu realitatea.