Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legea amnistiei pentru mame
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legea amnistiei pentru mame

Buna ziua, vreau sa va intreb , daca cei de la firma care am lucrat au gresit adeverinta in loc de net au trecut brut iar eu am incasat necuvenit (debit ) timp de 1an si jumatate dupa care cei de la plati au vazut eroarea m-au anuntat si au ajuns la suma cuvenita prin taierea acesteia beneficiez de amnistie ?
Proiectul de Lege a amnistiei vizeaza persoanele obligate sa restituie bani, din erori administrative.

Din proiectul de lege prezentat în dezbatere publică de Ministerul Muncii si aprobat de Guvern rezultă că doar mamele care au primit indemnizaţii pentru creşterea copilului calculate greşit vor fi amnistiate, nu şi cele care au folosit documente eliberate cu nerespectarea legii sau care au declarat lucruri neconforme cu realitatea.