Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz plata salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz plata salariu

Buna seara

M ati putea ajuta cu o informatie va rog?Am avut ctr de munca pe perioada nedeterminata cu perioada proba 30 zile.
Ctr a incetat in baza unei notificaridin intiativa angajatorului,cand eram in perioada de proba.
Intrebari:Statul de salariu semnat de mine reprezinta pt angajator dovada ca acesta mi a platit salariul?mentionez ca nu mi am primit salariul insa am semnat statu de salariu dupa care ulterior l am rupt pt ca nu mi am primit banii.
In cazul in care nu l rupeam reprezenta o dovada a platii salariului?Urmatoarea intrebare ...in notificare nu scrie la ce instanta sa ma adresez in caz de llitigii.Unde pot deschide actiune in instanta?Inainte de deschiderea procesului trebuie sa ma adresez itm ului?treb sa mai fac ceva?Intrebarea 3 daca ctr meu a incetat in data de 7august,plata drepturilor salariale se face la data lichidarii sau la data mentionata in ctr de munca.daca se face la data din ctr deja au intarziat cu 3 zile.astazi m am dus sa mi ridic banii si au refuzat sa mii dea.mentionez cu nu exista nici un dosar de cercetare disciplinara sau ceva asemanator intocmit pe numele meu pecperioada lucrata.

Va multumesc!
1. In conformitate cu dispozitiile art.168 alin.1 C.mun., plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.

In speta, daca statul de plata a fost "rupt", atunci nu mai exista dovada platii salariului.

2. Instanta competenta sa solutioneze litigiile de munca este : Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca. Actiunea fiind scutita de plata taxelor judiciare si se depune in termen de 45 de zile de la data comunicarii deciziei de incetare a c.i.m.

3. ITM-ul nu are atributii jurisdictionale, insa neplata salariului poate face obiectul unei sesizari la aceasta institutie.

4. Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.
Legea nu face distinctie in ceea ce priveste plata salariului in cazul incetarii raportului de munca...prin urmare, angajatorul este indreptatit sa va plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m. la data stabilita in c.i.m. pentru plata salariului.

5. Art.40 alin.2 C.mun.:
(2) Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
....
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
....

Prin urmare, neplata drepturilor salariale poate face obiectul :
- unei sesizari la ITM-ul in raza caruia acel angajator isi are sediul social

In sesizare veti specifica datele dvs de identitate , precum si neregulile savarsite de catre angajatorul dvs in legatura cu relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca . De exemplu, neplata salariului, neinregistrarea demisiei, neplata orelor suplimnetare, neacordarea reapausului saptamanal etc.

ITM-ul va constata incalcarea legislatiei muncii si va putea sanctiona indirect cu avertisment sau cu amenda pe angajator, dar nu-l poate obliga pe angajator sa va plateasca salariile restante.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

- unei actiuni in instanta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca.
Singura autoritate in stat care il poate obliga pe angajator este instanta de judecata. Actiunea se depune la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu sau locul de munca , in termen de 3 ani de la data de cand trebuia sa va plateasca salariile. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.

- unei proceduri de mediere.
Medierea coflictelor de munca poate interveni atat in faza extraprocesuala (inaintea declansarii unui proces in fata instantelor de judecata) cat si in etapa procesuala (dupa ce s-au formulat cereri de chemare in judecata, apeluri sau recursuri).
Pentru medierea conflictelor individuale de munca sunt aplicabile prevederile art. 73 alin. (2) din Legea nr. 192/2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator, cu modificarile si completarile ulterioare. ( art. 178 (2) din Legea 62/2001 a Dialogului social).