avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Cum trec un sold de la o firma la alta?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Cum trec un sold de la o firma la alta?

Am un sold la firma A egal cu 300 ron si am un sold la firma B egal cu -80.
Nota contabila este 411=411
Intrebarea mea este care firma este de debit si care pe credit?
Si inregistrarea de -80 in nota contabila o fac tot cu minus? Sau o fac cu plus?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters256771 , utilizator 15:17, 22 August 2014
Buna ziua!
Din situatia prezentata de dvs. inteleg ca cele doua va sunt cliente si doriti incasare uneia dintre ele (s-au "incurcat" clientii).
In functie de ce client doriti sa incasati se face nota contabila cu suma respectiva.
Asa am inteles eu situatia.
Ultima modificare: Joi, 21 August 2014
Elis Ismail, Contabil
eu folosesc un cont de regularizare (581 de exemplu) si operez o incasare cu -80 si una cu +80. Daca fac doar din note nu mi se sting facturile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ref. stingere/compensare a documentelor ce se storneaza Dragos1986 Dragos1986 Am si eu o intrebare si totodata o nelamurire pentru care va rog, daca se poate, sa ma ghidati spre o rezolvare sau cel putin lamurire ... (vezi toată discuția)
Inregistrare mandat postal vioviod vioviod .Vand marfa prin curier unui client. Emit factura iar clientul plateste prin banca. 2.Produsul este defect, clientul mi-l trimite inapoi , si stornez factura ... (vezi toată discuția)
Factura client cu storno avans Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuenti-mi va rog daca am avut o factura de avans pentru pe care am inregistrat-o 4111=% 1834,46 4428 355,06 472 ... (vezi toată discuția)