Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Cum trec un sold de la o firma la alta?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Cum trec un sold de la o firma la alta?

Am un sold la firma A egal cu 300 ron si am un sold la firma B egal cu -80.
Nota contabila este 411=411
Intrebarea mea este care firma este de debit si care pe credit?
Si inregistrarea de -80 in nota contabila o fac tot cu minus? Sau o fac cu plus?
Multumesc!
Buna ziua!
Din situatia prezentata de dvs. inteleg ca cele doua va sunt cliente si doriti incasare uneia dintre ele (s-au "incurcat" clientii).
In functie de ce client doriti sa incasati se face nota contabila cu suma respectiva.
Asa am inteles eu situatia.
Elis Ismail, Contabil
eu folosesc un cont de regularizare (581 de exemplu) si operez o incasare cu -80 si una cu +80. Daca fac doar din note nu mi se sting facturile.