Forum Discuţii juridice Executare silită investire BO girat
Discuție deschisă în Executare silită

investire BO girat

Multe dintre biletele la ordin primite de societatea mea le girma catre diversi furnizori. In caz de refuz la plata, noi recuperam biletul refuzat, platim furnizorului si recuperam creanta. Pentru prima oara insa, o instanta ne-a respins cererea de investire cu formula executorie, pe motiv ca BO a fost girat , iar "girantul nu poate cere investirea cu formula executorie, cu atat mai mult cu cat introducerea la plata s-a facut de beneficiarul final al bieltului la ordin".
Pe ce prevederi legale ar trebui sa ma bazez in recursul pe care doresc sa il fac? Altfel ramana cu debitul neincasat, intrucat cel in favoarea caruia am girat BO si-a recuperat de la noi contravaloarea si nu ar avea nici un interes sa execute acest BO pentru noi.
Mentionez de asemenea ca nici o alta instanta nu a respins o cerer de investire pentru acest motiv.
La recurs vedeti Legislatia privin CEC-ul, Cambia si BO, si aduceti ca argumente si celelalte situatii de practica judiciara.
avocatnetuser a scris:

Multe dintre biletele la ordin primite de societatea mea le girma catre diversi furnizori. In caz de refuz la plata, noi recuperam biletul refuzat, platim furnizorului si recuperam creanta. Pentru prima oara insa, o instanta ne-a respins cererea de investire cu formula executorie, pe motiv ca BO a fost girat , iar "girantul nu poate cere investirea cu formula executorie, cu atat mai mult cu cat introducerea la plata s-a facut de beneficiarul final al bieltului la ordin".
Pe ce prevederi legale ar trebui sa ma bazez in recursul pe care doresc sa il fac? Altfel ramana cu debitul neincasat, intrucat cel in favoarea caruia am girat BO si-a recuperat de la noi contravaloarea si nu ar avea nici un interes sa execute acest BO pentru noi.

Domnule,

Pe buna dreptate v-a fost respinsa o astfel de cerere. Odata girat BO-ul, in ce temei sa il executati? Cititi atent legea cambiei si biletului la ordin si veti vedea ca pentru a putea executa dumneavoastra trebuie ca cel in favoarea caruia ati girat biletul sa vi-l gireze inapoi. faceti asta si apoi faceti o noua cerere de investire. Lasati caile de atac pentru ca nu veti face decat sa pierdeti timpul.
Dar ce se intampla in cazul in care un astfel de bilet la ordin a mai fost girat? Nu este cazul aici, este doar f dificil sa cintactez societatea cariea am girat BO si sa o rog sa ne- gireze inapoi, ei si-au recuperat datoria de la noi deja. In plus, art 17 din Legea cambiei prevede ca "girantul raspunde de acceptare si de plata", noi am platit datoria catre societatea careia am girat biletul la ordin, iar tragatorul raspunde in fata noastra. In plus, consider ca nu am pierdut calitatea de creditoare a societatii care a emis biletul la ordin, prin gir am transmis drepturile ce decurg din bilet (dreptul de a incasa suma), dar nu consider ca si riscul de neplata (nu este un drept). In C Proc Civ se prevede ca "creditorul" are dreptul sa inroduca cerere de investire, nu se mentioneaza despre "beneficiarul final al BO". Ce parere aveti?
haideti sa o luam logic. Daca at girat acest bilet la ordin care sunt efectele acestei operatii juridic? Ati transmis practic drepturile de incasare, le-ati scos din patrimoniul persoanei juridice pe care o reprezentati. Cum sa executati in aceasta situatie? Nu aveti nicio calitate procesuala. Totul se poate rezolva simplu printr-un nou gir.