Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Onorariu avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Onorariu avocat

Cand se incheie un contract intr-un avocat si clientul sau,ce se mai plateste in afara de onorariul acestuia?
Doar onorariu.
Onorariul urmator, dupa caz sau onorariul de succes daca castiga, in functie de proces si de cum v-ati inteles. Sau cheltuieli de deplasare si cazare, daca v-ati inteles in sensul asta, etc.
De ce?
Daca in vederea efectuarii serviciilor juridice, avocatul trebuie sa plateasca anumite taxe, pot fi si acestea prinse in contract, in masura in care se cunoaste cuantumul lor. In caz contrar doar onorariul, cu sau fara TVA, depinde daca avocatul este sau nu platitor de TVA.
am inteles :)..multumesc tuturor~!!
Daca este stipulat in contract, clientul poate plati si onorariu de succes, cheltuieli de transport/cazare, daca reprezentarea are loc in alta localitate.