Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Avocatul angajat inițial și-a cerut onorariul de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Avocatul angajat inițial și-a cerut onorariul de succes, deși de recurs s-a ocupat un alt avocat. E normal așa ceva?

Buna ziua,
Am avut un proces ca s-a incheiat cu bine pentru mine. La inceput am pornit cu un avocat , cu care de altfel am pierdut la prima înfățișare, mi-a fost respinsa ca neintemeiata cererea! Singura cale de acces fiind recursul. Tot dansul mi-a intocmit acest recurs...si tot dansul mi-a dat sanse foarte mici de castig asa cum arata situatia atunci. (Recurs depus pe muchie in ultima zi a termenului de depunere, etc )Cu 2 saptamani inainte de termenul recursului am renuntat la seviciile dansului comunicand-ui in scris acest lucru, a luat la cunostiinta de decizia mea. Cu ajutorul celui de al doilea avocat am reusit sa castig procesul !!! S-a zbatut foarte mult a obtinut repunerea in termen pentru a aduce noi dovezi ...etc Pe scurt am castigat , mi-a demonstrat nevinovatia.
Acum primul avocat are pretentia sa-i platesc onorariu de castig !!!!??? E normal asa ceva ???? Mi-a zis ca daca nu intocmea el recursul nu avea pretentii, ca am castigat procesul pt ca a intocmit el recursul( recurs la care nivi el nu -mi dadea sanse atunci !!!!)

Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Aveti contractul de asistenta juridica ? Ce scrie in acel contract ?

Cand mi-a spus ca are pretentii la onorariu de succes mi-a invocat art 4.1 din cintract "Prezentul contract este titlu executoriu cu privire la sumele datoratede catre client cu titlu de onorariu si cheltuieli aferente".
Am avut un avans si onorariu de succes. Ca si obiect al comtractului :
Comsultatii juridice,asistenta juridica, reprezentare juridica.
trandafir2 a scris:

Aveti contractul de asistenta juridica ? Ce scrie in acel contract ?

Doamna, depinde ce scrie la onorariu, exact cum este el format, ce inseamna avans si onorariu de succes. Oricum, succesul trebuia sa il aiba avocatul angajat, nu vecinul de la 3.
Contestati onorariul, este o procedura in legea 51, art 32 cred. E o argumentare cam tehnica, dar veti fi si audiata, daca retin, in aceasta procedura. Trebuie sa mentionati parti din deontologia europeana, statutul profesiei (art 132) etc.
2.1 Onorariu convenit in cuantum de....
2.2 Alte mentiuni cu orivire la onorariu...este scris : onorariu de succes in cuantum de...

Exact asa e stipulat in contract.
Cu siguranta voi contesta nu are niciun merit acest "avocat"

Multumesc pentru raspuns!

Liliana Gradinaru a scris:

Doamna, depinde ce scrie la onorariu, exact cum este el format, ce inseamna avans si onorariu de succes. Oricum, succesul trebuia sa il aiba avocatul angajat, nu vecinul de la 3.
Contestati onorariul, este o procedura in legea 51, art 32 cred. E o argumentare cam tehnica, dar veti fi si audiata, daca retin, in aceasta procedura. Trebuie sa mentionati parti din deontologia europeana, statutul profesiei (art 132) etc.