Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Onorariu de succes - tarif fix sau procent?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Onorariu de succes - tarif fix sau procent?

Speta: Un avocat angajat cu contract percepe un onorariu fix (pentru deplasari, diverse cheltuieli, cazare etc) si un onorariu de succes in cazul recuperarii si vanzarii unui teren (L 18/1991 si L 247/2005). Care este cuantumul acestui onorariu de succes, acceptabil si practicat in prezent?
Toate onorariile se stabilesc impreuna cu avocatul de catre clienti, indiferent ca sunt fixe sau de succes.
onorariul de succes poate reprezenta pana la 10% din valoarea bunului.
nu se va stabili in procente, ca nu e legal ci estimativ...cunoscand pretul bunului cu aproximatie, se poate stabili o suma.

av.m.vasilescu
onorariul de succes poate reprezenta pana la 100% din valoarea de "dezbatere"...;) nu exista lege pro sau contra...
orice onorariu este negociat si negociabil intre "parti ", avocat-client...:thumbup:
Eu din cate stiu merge pana la vreo 50%. Depinde de dificultatile cauzei. Una e sa faci o vanzare (sa apari ca agent imobiliar, negociator etc) si alta e sa poti sa obti un imobil pe care proprietarul il credea pierdut
Totul se negociaza ...dar nu uitati si de legea bunului simt .Sa pastram totusi proportiile.

succes
si la ce dati si la ce luati
av. Ileana Schwarz