Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... jefuita in banca
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

jefuita in banca

am fost jefuit in incinta unei banci in timp ce stateam la coada la un ghiseu. As dori sa va intreb daca banca e raspunzatoare pt ceea ce mi s-a intamplat, adica daca sunt obligati sa-mi asigure paza in perimetrul bancii. Ma pot adresa lor pentru a mi se rezolva problema?
Banca nu raspunde intr-un asemenea caz. Puteti sa va adresati politiei cu o plagere prin care relatati cele intamplate si solicitati gasirea celor care v-au jefuit respectiv, pedepsirea lor. Totodata, va veti constitui ca parte civila in vederea recuperarii pagubei pe care a-ti suferit-o.
Eu as spune ca raspunsul este afirmativ.
Faceti o cerere in scris si luati nr de inregistrare.
Dar vedeti ca trebuie sa faceti si plangere la politie pt furt.

avocat Claudiu Lascoschi
Nu stiu in ce masura banca raspunde de bunurile clientilor....nu cred ca se poate raspunderea bancii in acest caz.
insa , daca faceti plangere la politie pentru furt, politisti pot solicita ajutorul bancii in rezolvarea acestui caz, prin punerea la dispozitia lor a inregistrarilor video....pentru ca orice banca este dotaza cu un sistem de supraveghere video.
Persoana responsabila cu paza si supravegherea perimetrului bancii ar avea o raspundere daca se poate vedea pe camera furtul.
Daca hotii au furat in asa fel incat pe camera nu se vede nimic atunci doar plangerea la politie mai ramane.