Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cand imi pot lua permisul inapoi ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cand imi pot lua permisul inapoi ?

În baza art. 208 alin. 1 ? 209 alin. 1 lit. e şi g cu aplic. art. 3201 alin. 7 C.pr.pen. condamnă pe inculpatul x la pedeapsa de 2 ani închisoare pentru săvârşirea infractiunii de furt calificat. In baza art. 71 al.1 C.pen. aplică inculpatului pedeapsa accesorie prevazuta de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II-a si b C.pen. În baza art. 208 alin. 1 ? 209 alin. 1 lit. e şi g cu aplic. art. 3201 alin. 7 C.pr.pen. condamnă pe inculpatul x la pedeapsa de 2 ani închisoare pentru săvârşirea infractiunii de furt calificat. In baza art. 71 al.1 C.pen. aplică inculpatului pedeapsa accesorie prevazuta de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II-a si b C.pen. În baza art. 85 alin. 2 din OUG nr. 195/2002 republicata cu aplic. art. 3201 alin. 7 C.pr.pen. condamnă pe inculpatulx la pedeapsa de 8 luni închisoare pentru săvârşirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul cu numere false de înmatriculare. In baza art. 71 al.1 C.pen. aplică inculpatului pedeapsa accesorie prevazuta de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II-a si b C.pen. În baza art. 86 alin. 2 din OUG nr. 195/2002 republicata cu aplic. art. 3201 alin. 7 C.pr.pen. condamnă pe inculpatul ................. la pedeapsa de 4 luni închisoare pentru săvârşirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având dreptul de a conduce suspendat. In baza art. 71 al.1 C.pen. aplică inculpatului pedeapsa accesorie prevazuta de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II-a si b C.pen. În baza art. 87 alin. 2 din OUG nr. 195/2002 republicata cu aplic. art. 3201 alin. 7 C.pr.pen. condamnă pe inculpatul x la pedeapsa de 2 ani închisoare pentru săvârşirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care se află sub influenţa unor substanţe ori produse stupefiante. In baza art. 71 al.1 C.pen. aplică inculpatului pedeapsa accesorie prevazuta de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II-a si b C.pen. În baza art. 33 lit. a şi art. 34 lit. b C.pen. contopeşte pedepsele aplicate prin prezenta, inculpatul urmând să execute pedeapsa cea mai grea de 2 ani închisoare. In baza art. 71 al.1 C.pen. aplică inculpatului pedeapsa accesorie prevazuta de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II-a si b C.pen. În baza art.861 C.pen. suspendă sub supraveghere executarea pedepsei pe un termen de încercare de 4 ani, calculat potrivit dispoziţiilor art. 862 C.pen. În baza art. 71 alin. 5 C.pen suspenda executarea pedepsei accesorii pe durata suspendarii executarii pedepsei principale. În baza art. 863 alin. 1 C.pen. pe durata termenului de încercare inculpatul va respecta următoarele măsuri de supraveghere: - se va prezenta la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Bucureşti la datele fixate de consilierul de probaţiune; - va anunţa în prealabil orice schimbare de domiciliu, reşedinţă sau locuinţă şi orice deplasare ce depăşeşte 8 zile, precum şi întoarcerea; - va comunica şi justifica schimbarea locului de muncă; - va comunica informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele sale de existenţă. În baza art. 863 alin. 3 lit. e C.pen., pe durata termenului de încercare inculpatul va respecta obligaţia de a nu conduce niciun autovehicul. În baza art. 359 C.pr.pen. atrage atentia inculpatului asupra dispoziţiilor art.864 C.pen. privind revocarea suspendarii şi executarea pedepsei în cazul săvârşirii altei infracţiuni sau în cazul nerespectării măsurilor de supraveghere prevazute de lege ori obligatiilor impuse de instanta. În baza art. 350 alin. 3 lit. b C.pr.pen. dispune punerea de îndată în libertate a inculpatului x daca nu este arestat în altă cauză. În baza art. 88 alin. 1 C.pen. deduce din pedeapsa aplicată durata reţinerii din data de 18.08.2013 şi a arestării preventive de la data de 23.08.2013 la zi. In baza art 113 C.pen respinge ca neîntemeiată cererea Ministerului Public de luare faţă de inculpat a măsurii de siguranţă a obligării la tratament medical. În baza art. 14 şi art. 346 C.pr.pen ia act că părţile vătămate y şi z nu s-au constituit părţi civile în cauză, prejudiciul fiind recuperat. În baza art.191 alin. 1 C.pr.pen. obligă inculpatul la plata sumei de 1500 lei cu titlu de cheltuieli judiciare către stat. Cu recurs în termen de 10 zile de la pronunţare pentru procuror şi de la comunicare pentru celelalte părţi. Pronunţată în şedinţă publică azi, 12.11.2013.

Cand imi pot lua permisul inapoi ???
Prin redobandire???Ce presupune gratierea si ce prepupune amnistia in cazul meu ?? Ma intereseaza partea de permis mau mult... Daca se introduce gratierea imi pot lua permisul inapoi ? Si la amnistie aceeasi intrebare am ? Si trebuie sa fac scoala din nou . Mentionez ca hotarea definitiva implineste 1 an pe 4 decembrie 2014
Gabriela Mihai, Avocat
Dupa 4 ani, daca am citit bine, o sa puteti sa dati din nou de permis. Daca intervine amnistia sau gratierea o sa-l puteti lua mai repede.