Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa notar

Cand se cumpara o locuinta si se declara la notar o anumita suma, notarul trebuie sa taxeze in functie de pretul declarat sau trebuie luat in calcul pretul zonei?
conform grilei notariale
Preţul la care se vinde efectiv bunul imobil. Dacă preţul convenit de părţi pentru imobil este inferior celui rezultat din expertizele UNNPR privind valorile proprietăţilor imobiliare, taxele se vor calcula folosind valoarea rezultată din aceste expertize ( cunoscute şi sub numele de "ghiduri imobiliare notariale" sau "grile notariale")