Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amenda fara stampila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amenda fara stampila

un prieten a primit o amenda de 600 de lei pt ca a trecut calea ferata si venea trenul.In amenda scrie ca este sanctionat conform punctelor 3 si 5 din art.2, iar punctele 3 si 5 fac referire la cu totul altceva ( 3.călătoria cu legitimatie de călătorie fără supliment de viteza, tichet de rezervare a locului, supliment de cuseta, pat sau cabina..... 5.vinderea de legitimatii de călătorie în alte locuri decat cele stabilite de S.N.C.F.R. sau de persoane neautorizate de aceasta).Deasemenea amenda nu are nici o stampila nici pe fata nici pe verso e un lucru de care te poti folosi in cazul unei plangeri?
Avand in vedere neclaritatea mesajului dv,este necesar sa clarificam prietenul
a primit o amenda de 600 de lei pt ca a trecut calea ferata
-respectiv se afla pe drumul public,iar ulterior reveniti cu precizarea
este sanctionat conform punctelor 3 si 5 din art.2, iar punctele 3 si 5 fac referire la cu totul altceva ( 3.călătoria cu legitimatie de călătorie fără supliment de viteza, tichet de rezervare a locului, supliment de cuseta, pat sau cabina.
..respectiv se afla in tren
Concret cine a incheiat PV contraventie - agentul constator politist sau reprezentantul CFR ?

Codul rutier prevede
Art 38 (3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile savârsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:

c) neoprirea la trecerea la nivel cu calea ferata când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt în functiune;
Pai el a primit amenda pt ca a fost surprins traversand calea ferata in timp ce trenul se afla in miscare dar in pv scrie ca conform (scuzati cacofonia) punctelor 3, 5 din art 2 a fost sanctionat, puncte care se refera la cu totul altceva.Avand in vedere ca amenda a luat-o si a si primit-o tot la gara , in aceeasi zi tind sa cred ca i-a fost data de agentul reprezentant cfr.
Pentru a nu mai pluti in neclaritati,interesati-va concret despre temeiul legal invocat in PV

nu inteleg ce nu va e clar...