avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie

buna ziua as dori si eu o lamurire am fost casatorita cu sotul meu 15 ani in acesti ani am cumpatat un teren care e pe numele meu .si am construit o casa impreuna cu sotul meu el a muri acum 4 ani el a facut un act de donatie partea lui catre mine impreuna avem un baiat ,Sotul meu a mai avut 3 copii dintr-o casatorie trecuta .Intrebarea mea este daca copii din prima casatorie au vrun drept la mostenire daca sotul mi-a donat partea sa mie mai poate fi atacata aceasta donatie va multumesc
teoretic cei trei copii pot cere cota parte ce li se cuvine conform. legii. depinde cum s-a făcut actul de donație.
Cei trei copii ai sotului dumneavoastra, au aceleasi drepturi asupra mostenirii lasata de tatal lor, ca si copilul pe care l-ati avut impreuna cu sotul dvs.
Da, au dreptul sa conteste donatia, sunt mostenitori , fiind copii sai.
Reductiunea liberalitatii excesive poate avea loc in cazul in care este lezata rezerva succesorala, insa dupa momentul deschiderii succesiunii prin moarte.

Reductiunea liberalitatilor excesive se poate realiza prin buna invoiala .
In caz contrar, reductiunea poate fi invocata in fata instantei de judecata.

Reductiunea liberalitatilor excesive poate fi ceruta numai de catre mostenitorii rezervatari, de succesorii lor, precum si de catre creditorii chirografari ai mostenitorilor rezervatari.

Mostenitorii rezervatari sunt: sotul supravietuitor, descendentii si ascendentii privilegiati in speta, tatal si mama defunctului.


Rezerva succesorala este partea din mostenire la care mostenitorii rezervatari au dreptul in virtutea legii, chiar impotriva vointei defunctului, manifestata prin liberalitati .

Rezerva succesorala poate fi pretinsa numai de catre cei care vin efectiv la mostenire si care accepta mostenirea.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire pedrosolitar pedrosolitar Bunica fostei mele sotii a donat casa si tot ce avea unui nepot de verisoara, exluzand-o pe fiica si nepoata ei. In situatia data ce se poate face? (vezi toată discuția)
Teren donat ContSters329101 ContSters329101 buna ziua ! matusa mea mi-a donat 107mp teren curti constructii .pot sa vand acum sau dupa 6 luni termen de a revendica (cere) cota parte cineva din neamul ei ... (vezi toată discuția)
Mostenire teren prin testament, apoi donat. atacare donatie miramali miramali Buna ziua, in 2001, socrii mei au mostenit prin testament un teren si o casa. Au facut actele doar pe casa iar terenul l-au donat primariei. Anul acesta a ... (vezi toată discuția)