Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire teren prin testament, apoi donat. Atacare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire teren prin testament, apoi donat. Atacare donatie

Buna ziua,

in 2001, socrii mei au mostenit prin testament un teren si o casa. Au facut actele doar pe casa iar terenul l-au donat primariei. Anul acesta a murit socrul meu care detinea 1/2 din imobile.
Interbare: Copiii socrului meu poate ataca donatia facuta (de socrul meu) catre Primarie? Sau si soacra mea care este in viata poate sa faca acelasi lucru?
Multumesc!
Donatiile reprezinta liberalitati , acte cu titlu gratuit, care pot fi supuse reductiunii.

Liberalitatile excesive pot fi desfiintate, la solicitarea mostenitorilor rezervatari, daca s-a produs o lezarea a rezervei succesorale.

Reductiunea liberalitatilor excesive se poate realiza prin buna invoiala .
In caz contrar, reductiunea poate fi invocata in fata instantei de judecata.

Reductiunea liberalitatilor excesive poate fi ceruta numai de catre mostenitorii rezervatari, de succesorii lor, precum si de catre creditorii chirografari ai mostenitorilor rezervatari.

Mostenitorii rezervatari sunt: sotul supravietuitor, descendentii si ascendentii privilegiati in speta, tatal si mama defunctului.

Rezerva succesorala este partea din mostenire la care mostenitorii rezervatari au dreptul in virtutea legii, chiar impotriva vointei defunctului, manifestata prin liberalitati .

Rezerva succesorala poate fi pretinsa numai de catre cei care vin efectiv la mostenire si care accepta mostenirea.

Succes.