Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen redactare hotarare penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen redactare hotarare penala

cam cat dureaza ca o hotarare in prima instanta sa fie motivata? stiu ca depinde de nr dosarelor dar un aproximativ daca se poate?
Termenul de redactare al hotararilor penale este de cel mult 30 de zile de la pronuntare.
Art. 406 n. c.proc.pen.
Redactarea şi semnarea hotărârii
(1) Hotărârea se redactează în cel mult 30 de zile de la pronunţare.
....................................................
hotararea a fost pronuntata in 18 iulie si inca nu este motivata? poate ca din cauza vacantei judecatoresti?
Numarul mare de dosare ramase in pronuntare sau concediul judecatorului pot fi motive care sa conduca la depasirea termenului ( care oricum in cazul dvs. este de cateva zile).
Dupa redactare hotararea se va comunica.
deja am primit hotararea (cu cateva zile de pronuntare)..voi primi si hotararea motivata (redactata)?
Ati primit minuta hotararii.
Hotararea se comunica dupa redactare.