avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen redactare hotarare penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen redactare hotarare penala

cam cat dureaza ca o hotarare in prima instanta sa fie motivata? stiu ca depinde de nr dosarelor dar un aproximativ daca se poate?
Cel mai recent răspuns: danaa1 , utilizator 03:39, 28 Aprilie 2015
Termenul de redactare al hotararilor penale este de cel mult 30 de zile de la pronuntare.
Art. 406 n. c.proc.pen.
Redactarea şi semnarea hotărârii
(1) Hotărârea se redactează în cel mult 30 de zile de la pronunţare.
....................................................
hotararea a fost pronuntata in 18 iulie si inca nu este motivata? poate ca din cauza vacantei judecatoresti?
Numarul mare de dosare ramase in pronuntare sau concediul judecatorului pot fi motive care sa conduca la depasirea termenului ( care oricum in cazul dvs. este de cateva zile).
Dupa redactare hotararea se va comunica.
deja am primit hotararea (cu cateva zile de pronuntare)..voi primi si hotararea motivata (redactata)?
Ati primit minuta hotararii.
Hotararea se comunica dupa redactare.

Alte discuții în legătură

cand se fixeaza termenul de judecata dupa declararea apelului- hotarare necomunicata mezgageza mezgageza am fost condamnat in iunie,am declarat apel si inca nu am primit termen......pe site am vazut ca in alte dosare au facut apel dupa mine (deci in iulie si ... (vezi toată discuția)
Formulare cerere pentru eliberare hotarare si achitare taxa de timbru, dupa noul cod de procedura penala oanaportar oanaportar In urma judecarii unui proces proces penal judecatoria a emis o hotarare judecatoreasca. Va rog sa imi spuneti daca dupa Noul Cod de Procedura penala ... (vezi toată discuția)
Ce este " minuta" unei hotarari? remusaky remusaky Buna dimineata! Vreau sa stiu ce este si ce inseamna o MINUTA??mentionez ca aceasta MINUTA a fost data intr-un proces de prescriptie a pedepsei (vezi toată discuția)