Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Formularul european A1
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Formularul european A1

Buna ziua,

Care este vechimea minima pentru o societate comerciala pentru a putea obtine formularul A1?Exista cumva si un stagiu minim pentru salariatul respectiv care este detasat?

Multumesc,
Pentru solicitarea Formularul A1, angajatorul (persoana fizica, firma, pfa, profesie libera, ong) va prezenta urmatoarele conditii:
1. certificatul de inregistrare al societatii, eliberat de catre oficiul teritorial al registrului comertului;

2. certificatul de atestare fiscala, eliberat de unitatea teritoriala competenta a Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, din care sa rezulte ca angajatorul in cauza nu are datorii la bugetul general consolidat, la data depunerii solicitarii privind determinarea legislatiei aplicabile;

3. adeverinta de la inspectoratul teritorial de munca, emisa conform legii, respectiv declaratie pe proprie raspundere a reprezentantului legal al angajatorului, insotita de alte documente doveditoare, din care sa rezulte numarul total de salariati incadrati cu contracte individuale de munca la data solicitarii determinarii legislatiei aplicabile;

4. certificatul constatator privind situatia angajatorului, emis de oficiul teritorial al registrului comertului pentru luna in curs;

5. situatii financiare actuale ale comerciantului din Romania sau din strainatate, verificate, aprobate si publicate potrivit legislatiei statului in care comerciantul are domiciliul/sediul;
*se vor prezenta ultimul bilant contabil depus si inregistrat la administratia financiara, precum si cele mai recente balante de verificare analitice, semnate si stampilate;

6. declaratie pe propria raspundere a angajatorului prin care sa se ateste cifra de afaceri realizata de acesta in Romania si cea realizata de acesta pe teritoriul celuilalt stat membru, in ultimul an, respectiv de la data infiintarii, dupa caz;

7. contracte comerciale implementate pe teritoriul Romaniei anterior perioadei pentru care se solicita atestarea legislatiei aplicabile;

8. contracte comerciale care sa fie implementate pe teritoriul Romaniei in perioada pentru care se solicita atestarea legislatiei aplicabile;

9. contractul/antecontractul incheiat intre angajatorul din Romania si angajatorul din statul de angajare, precum si traducerea autorizata a acestuia, din care sa reiasa drepturile si obligatiile partilor contractante, misiunea de indeplinit de catre salariatii detasati, precum si perioada de executie a contractului;

10. declaratia lunara privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate;

11. actul de identitate din Romania al salariatului/tilor pe care angajatorul intentioneaza sa-l/i detaseze temporar pe teritoriul altui stat membru;

12. contractul individual de munca al salariatului/tilor pe care angajatorul intentioneaza sa-l/i detaseze pe teritoriul altui stat membru, din care sa rezulte inclusiv:
a) durata perioadei de munca ce urmeaza sa fie prestata pe teritoriul altui stat membru;
b) moneda in care vor fi platite drepturile salariale, precum si modalitatile de plata;
c) prestatiile in bani si/sau in natura aferente desfasurarii activitatii in strainatate;
d) conditiile de clima;
e) reglementarile principale din legislatia muncii din acea tara;
f) obiceiurile locului a caror nerespectare i-ar pune in pericol viata, libertatea sau siguranta personala;
g) conditiile de repatriere a lucratorului, dupa caz;

13. adeverinta privind stagiul de cotizare realizat in ultimele 12 luni calendaristice, emisa de casa teritoriala de pensii competenta pentru fiecare salariat pe care angajatorul intentioneaza sa-l detaseze pe teritoriul altui stat membru;

14. declaratie pe propria raspundere a angajatorului care sa ateste eventualele perioade pentru care persoanele pentru care se solicita documente portabile A1 au beneficiat sau nu de formulare E 101 si E 102, documente portabile A1. Daca persoanele in cauza au beneficiat de formulare E 101 si /sau E 102, de documente portabile A1, se vor prezenta, suplimentar, copii ale formularelor/documentelor respective.

Sursa: CNPAS European Integration