Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... formular A1
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

formular A1

Buna ziua,
Vreau sa ma autorizez ca si agent de munca temporara si sa pun la dispozitia utilizatorilor europeni forta de munca. Am inteles ca cei care lucra in afara tarii dar isi platesc contributiile aici au nevoie de formularul A1, ceea ce inseamna ca si cei trimisi prin agentie au nevoie de acest formular. Problema este ca eu am contractori doar din afara tarii, iar printre conditiile obtinerii formularului A1 pe de o parte se cere 25% din cifra de afaceri sa fie realizat in Romania, si in legatura cu angajatii cel putin 50% dintre ei trebuie sa lucreze in tara. Nu inteleg, de ce daca ma autorizez la ITM sa fac aceasta activitate de contractare a personalului, de ce Casa de pensii ma obliga sa tin 50% din angajati in tara.#-o Poate ma lamuriti... sau poate exista totusi vreo derogare in acest caz? Multumesc

1. Legea nr.156/2000 prevede :
Art. 8
Agentii de ocupare a fortei de munca pot desfasura activitatea de mediere a angajarii cetatenilor romani in strainatate daca indeplinesc urmatoarele conditii:
a) dispun de spatiul si de dotarile necesare pentru buna desfasurare a activitatii, asa cum acestea vor fi precizate in metodologia de aplicare a prezentei legi;
b) au incadrat in munca personal cu experienta in domeniul fortei de munca;
c) au organizat o banca de date care sa cuprinda ofertele si solicitarile de locuri de munca in strainatate, informatii referitoare la conditiile de ocupare a acestora si la calificarile si aptitudinile solicitantilor aflati in evidenta lor;
d) au incheiat cu persoane juridice, persoane fizice si organizatii patronale din strainatate, dupa caz, contracte care contin oferte ferme de locuri de munca;
e) sunt inregistrati la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza isi au sediul.

Art. 13
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) exercitarea de catre agentii de ocupare a fortei de munca a activitatii de mediere a angajarii cetatenilor romani in strainatate, cu incalcarea prevederilor art. 8-10, cu amenda de la 5000 lei la 10000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea amenzilor prevazute la alin. (1) se fac de catre personalul din cadrul Inspectiei Muncii, imputernicit in acest sens.

2. Documentele solicitate de CNPP pentru obtinerea formularului A1 sunt :
1. certificatul de înregistrare a societăţii, eliberat de către oficiul teritorial al registrului comerţului;
2. certificatul de atestare fiscală, eliberat de unitatea teritorială competentă a Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, din care să rezulte că angajatorul în cauză nu are datorii la bugetul general consolidat, la data depunerii solicitării privind determinarea legislaţiei aplicabile;
*dacă agentul comercial în cauză deţine filiale, sucursale, puncte de lucru, certificatul de atestare fiscală va fi eliberat de autorităţile care colectează contribuţiile sociale pentru salariaţii pe care angajatorul intenţionează să-i detaşeze;
3. adeverinţă de la inspectoratul teritorial de muncă, emisă conform legii, respectiv declaraţie pe proprie răspundere a reprezentantului legal al angajatorului, însoţită de alte documente doveditoare, din care să rezulte numărul total de salariaţi încadraţi cu contracte individuale de muncă la data solicitării determinării legislaţiei aplicabile;
4. certificatul constatator privind situaţia angajatorului, emis de oficiul teritorial al registrului comerţului pentru luna în curs;
5. situaţii financiare actuale ale comerciantului din România sau din străinătate, verificate, aprobate şi publicate potrivit legislaţiei statului în care comerciantul are domiciliul/sediul;
*se vor prezenta ultimul bilanţ contabil depus şi înregistrat la administraţia financiară, precum şi cele mai recente balanţe de verificare analitice, semnate şi ştampilate;
6. declaraţie pe propria răspundere a angajatorului prin care să se ateste cifra de afaceri realizată de acesta în România şi cea realizată de acesta pe teritoriul celuilalt stat membru, în ultimul an, respectiv de la data înfiinţării, după caz;
7. contracte comerciale implementate pe teritoriul României anterior perioadei pentru care se solicită atestarea legislaţiei aplicabile;
8. contracte comerciale care să fie implementate pe teritoriul României în perioada pentru care se solicită atestarea legislaţiei aplicabile;
9. contractul/antecontractul încheiat între angajatorul din România şi angajatorul din statul de angajare, precum şi traducerea autorizată a acestuia, din care să reiasă drepturile şi obligaţiile părţilor contractante, misiunea de îndeplinit de către salariaţii detaşaţi, precum şi perioada de execuţie a contractului;
10. declaraţia lunară privind obligaţiile de plată a contribuţiilor sociale, impozitului pe venit şi evidenţa nominală a persoanelor asigurate (anexa 1.1 – anexă angajator şi anexă 1.2 - anexă asigurat pe care angajatorul intenţionează să-l detaşeze)
11. actul de identitate din România al salariatului/ţilor pe care angajatorul intenţionează să-l/i detaşeze temporar pe teritoriul altui stat membru;
12. contractul individual de muncă al salariatului/ţilor pe care angajatorul intenţionează să-l/i detaşeze pe teritoriul altui stat membru, din care să rezulte inclusiv:
a) durata perioadei de muncă ce urmează să fie prestată pe teritoriul altui stat membru;
b) moneda în care vor fi plătite drepturile salariale, precum şi modalităţile de plată;
c) prestaţiile în bani şi/sau în natură aferente desfăşurării activităţii în străinătate;
d) condiţiile de climă;
e) reglementările principale din legislaţia muncii din acea ţară;
f) obiceiurile locului a căror nerespectare i-ar pune în pericol viaţa, libertatea sau siguranţa personală;
g) condiţiile de repatriere a lucrătorului, după caz.
13. adeverinţa privind stagiul de cotizare realizat în ultimele 12 luni calendaristice, emisă de casa teritorială de pensii competentă pentru fiecare salariat pe care angajatorul intenţionează să-l detaşeze pe teritoriul altui stat membru;
14. declaraţie pe propria răspundere a angajatorului care să ateste eventualele perioade pentru care persoanele pentru care se solicită documente portabile A1 au beneficiat sau nu de formulare E 101 şi E 102, documente portabile A1; dacă persoanele în cauză au beneficiat de formulare E 101 şi /sau E 102, de documente portabile A1, se vor prezenta, suplimentar, copii ale formularelor/documentelor respective.

Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...