Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... este prescrisa datoria ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

este prescrisa datoria ?

o prietena ma roaga sa va intreb daca are sanse sa scape de o datorie bancara

1. imprumut bancar luat in 2007 cu polita de asigurare platita anticipat pe 10 ani si cesionata in favoarea bancii
2. plata aproape perfecta pana inclusiv mai 2011
3. niciodata notificari din partea bancii de atunci
4. banca executa asiguratorul si spune ca nu mai are nicio pretentie
5. asiguratorul doreste recuperarea sumei achitate de el in baza politei executate de banca, dar o face cateva luni printr-un recuperator, continua alte cateva luni printr-un alt recuperator iar acum se pare ca telefoanele vin de la un al treile recuperator
6. sigur creditul a fost declarat scadent anticipat de catre banca din moment ce s-a putut executa asiguratorul
7. de la ultima plata facuta cu chitanta primita de la ghiseul bancii au trecut mai bine de 3 ani
8. urmareste in fiecare zi pe portal daca a fost data in judecata si nu apare
9. nu a fost gasita niciodata pentru a primi vreun document pentru ca nu mai locuiste acolo si nici nu a vorbit la telefon cu cineva despre asta , nu a semnat niciun angajament
intrebare:
ar putea fi prescrisa datoria care este mai mare decat 10.000 lei ?
Precriptia nu are legatura cu suma, daca este mai mare sau nu de 10.000 de lei.
Ceea ce conteaza este momentul scadentei anticipate, si de acolo calculati 3 ani. Nu momentul in care a facut ultima plata.
Poate fii luata in considerare ultima plata ca si termen de incepere a prescriptiei in conditiile in care dupa ce creditul a devenit scadent anticipat, s-au mai efectua plati de catre cel ce a obtinut creditul.

Iar, in cazul de fata termenul prescrptiei se calculeaza din momentul in care asiguartorul a facut ultima plata catre banca, pentru a acoperii prejudiciul creat de catre dumneavoastra.

Prejudiciul initial a fost catre banca, prejudiciu ce a fost acoperit de catre asigurator, astfel dumneavoastra avand un nou debit catre societatea de asigurare.

Insa este neclara situatia cu asigratorul, in conditiile in care ati achitat asigurarea anticipat pe 10 ani.

Termenul de achitare a creditului a fost 10 ani?
Asiguraerea pentru care ati achitat politele, asigura intreaga valoare a creditului?
daca banca specifica in contractul incheiat ca de la ultima plata in maximum 60 de zile poate declara creditul scadent, arfi putut sa-l declare scadent peste acest termen ?
primul recuperator care specifica faptul ca este alaturi de asigurator (il sprijina-nu i s-a cesionat contractul ), transmite ca preluarea creditului de la banca s-a facut in 2012 si ca a fost angajat de asigurator sa trimita un angajanent de plata etc etc
in aceste conditii poate recuperatorul sa execute silit creanta in conditiile in care nu exista niciun angajament intre persoana si asigurator si recuperator pe de alta parte ?
da 10 ani
@ hardman
da , asigura intreaga valoare a creditului
puteti sa detaliati un pic prima fraza din raspunsul dvs ( cititi-o cu atentie)

gi-jane2, moderator