Forum Discuţii juridice Executare silită Executare imobil
Discuție deschisă în Executare silită

Executare imobil

Buna ziua. Sunt intr-o grava situatie si am nevoie de un sfat specializat. In aprilie 2009 am luat un credit de 20.000Euro cu ipoteca imobiliara pe apartamentul in care locuiesc, evaluat atunci la 48.000Euro. Datorita taierilor salariale nereusind sa fiu la zi cu platile, banca in 2011 mi-a reesalonat datoria in suma de 20.250Euro cu ipoteca de gradul II, cu toate acestea am ramas restanta. In 25.10.2013 Judecatoria autorizeaza banca sa treaca la executarea silita si autorizeaza si cererea emisa de executorul judecatoresc, fara nici o cale de atac. In 31.10.2013, executorul mi-a trimis instiintarea prin care mi se comunica declansarea urmaririi silite imobiliare si somatie imobiliara. In data de 09.01 2014, executorul a venit la apartament si a facut cateva poze si a incheiat un proces verbal. In 17.01.2014 primesc incheierea de la executor in care mi se aduce la cunostinta k o societate de care n-am auzit niciodata a evaluat apartamentul la 30.000Euro. In 11.02.2014 primesc de la executor incheierea prin care eram anuntata k se fixeaza pretul ptr.imobil si k acesta va fi si pretul de pornire al licitatiei publice, la 30.000Euro, incheiere definitiva. In 12.02.2014 primesc de la executor incheierea prin care stabileste termenul ptr.vanzarea apartamentului la data de 12.03.2014 si o hartie pe care scrie publicatie de vanzare imobiliara. Sunt chemata la executor pe 12.03.2014, unde mi se spune k nu s-a prezentat nimeni ptr.licitatie, si primesc 2 hartii: una cu publicatie de vanzare imobiliara si a doua: proces verbal cu diminuarea pretului de licitatie cu 75%, adica 22.500Euro, stabilindu-se data de 11.04.2014 ptr.licitatie. In ziua licitatiei am sunata de catre executor ptr.a participa la licitatie dar eram la serviciu si nu puteam lipsi, totodata executorul m-a informat k s-a prezentat un singur client. In 14.04.2014 am gasit o instiintare in usa apartamentului, m-am dus la executor urmatoarea zi, primind procesul verbal de la vanzarea imobilului. Nu mi-a comunicat nimic altceva pana in data de 11.07.2014, cand m-a sunat si m-a intrebat daca am eliberat imobilul. La cateva zile am primit un plic de la executor cu 2 adrese: una prin care mi se aducea la cunostinta k in data de 17.07.2014 se va proceda la eliberarea sumei obtinute urmare vanzarii la licitatie a mobilului, prin a doua, eram rugata k pana la data de 04.08.2014 sa eliberez imobilul si sa predau cheia la executor. In data de 17 07.2014 m-am prezentat la executor unde mi s-au inmanat 2 hartii: una cu privire la eliberarea sumei, a doua - proces verbal unde se consemna k am fost instiintata cu privire la data eliberarii apartamentului, mentionandu-se k am declarat k nu pot elibera imobilul pana la acea data. Am fost sunata de executor in 04.08.2014, i-am comunicat k nu am gasit unde sa ma mut, am obtinut o pasuire pana pe 01.09.2014. Sunt disperata, am aproape 50 de ani, sunt singura pe lume, am doar 3 animalute, o leafa de 600lei, nici gazda nu gasesc, apartamentul imi ramasese de la parintii decedati, singura mea casa din 1996, bani sa consult un avocat n-am avut si nici acum nu am bani, contestatii tot datorita lipsei banilor nu am facut. Din suflet va rog, daca exista o mica sansa sa nu ajung in strada, spuneti-mi, dati-mi un sfat daca mai pot face ceva. Multumesc si-mi cer iertare ptr.k am scris atat de mult dar nu m-am priceput altfel.
Din pacate, stimata doamna, asa cum ati povestit dvs. lucrurile, actualmente nu prea mai aveti altceva de facut decat sa va luati banii de la executor (daca v-au mai ramas din vanzarea la licitatie a casei) si sa incercati totusi sa va gasiti o gazda unde sa locuiti! Daca nu veti parasi de buna voie apartamentul, executorul va va evacua silit din apartamenr la 1 sept 2014!
Multumesc pentru raspuns. Astazi am fost la un avocat si i-am povestit necazul meu. Locuiesc in centrul orasului si cu toate acestea am ramas si fara casa si cu datorie la banca. Am aflat k se fac multe ,,magarii", iertati-mi expresia, la executarile silite imobiliare. Avocatul mi-a spus k trebuie sa gasesc un argument solid pentru k instanta sa-mi accepte dosarul, perioadele de contestatie ratandu-le datorita nepriceperii si lipsei banilor.
Da, la executari silite se fac intr-adevar tot felul de "magarii" cum le spuneti dvs., dar, din pacate, in situatia dvs., totul este deja mult prea tardiv, din pacate!
Ma puteti sfatui cum sa mai pot obtine o pasuire de 2 saptamani de la executor?
puteti locui pana cand veti fi evacuata cu forta in baza unei alte hotarari judecatoresti de evacuare.