Forum Discuţii juridice Executare silită Ajutati-ma !
Discuție deschisă în Executare silită

Ajutati-ma !

Am un credit bancar cu ipoteca.Am intrat in imposibilitate de plata a ratelor ,iar banca mi-a vandut contractul unei firme de recuperare.Acestia m-au instiintat de "executarea silita" si as vrea sa stiu care este durata punerii in practica a acestei proceduri.Mai pe scurt cat timp as avea la dispozitie sa fac rost de bani sa achit intreaga suma sau daca nu sa eliberez imobilul.
Va multumesc,astept raspuns!
stabiliti cu cei de la firma de recuperari conditiile in care va puteti achita de intrega datorie (antentie!) cu tot cu penalizari si sa scoateti imobilul de sub ipoteca.. iar daca nu sunteti in masura de acest deziderat, oricum evacuarea dvs se paote face doar prin hotarare judecatoreasca.. mai dureaza.. intre timp imobilul poate fi vandut chiar daca dvs locuiti in continuare in el
daca nu puteti face rost de bani sa achitati datoria, sau nu va intelegeti cu firma de recuperari pt rate, incercati sa gasiti dvs un cumparator
daca nu ajungeti la o intelegere vor apela la un executor bancar sau judecatoresc , va trebui incuviintata executarea- 3,4 zile emisa somatie la 15 zile si daca nu ati platit , expertizarea bunului publicatie de vanzare 30 zile deci cam 2 luni cel putin
evacuarea se face in baza actului de adjudecarea intocmit in urma procesului de vanzare la licitatie si eliberat in 5 zile de la depuneerea pretului daca se ajunge la vanzare nicidecum in urma unei sentinte