Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de comodat sau contract de inchiriere?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de comodat sau contract de inchiriere?

Buna, vreau sa inchiriez un apartament (eu sunt proprietarul) si vreau sa fac contract de comodat cu chiriasul dar in acelasi timp sa percep si bani de chirie. gresesc cu ceva? ce s-ar intampla daca nu mai vrea sa-mi plateasca chiria? pot sa il dau afara inainte de termen?
Daca e contract de comodat atunci imprumutul de folosinta este unul cu titlu gratuit.

Daca percepeti totusi chirie, varianta corecta este aceea a incheierii unui contract de inchiriere care este titlu executoriu si pe care il veti putea pune in executare la neindeplinirea obligatiilor contractuale astfel ca nu veti mai fi nevoit sa mergeti in instanta.
deci in cazul unui contract de comodat, comodatarul are dreptul legal contractualsa nu plateasca. lasand la o parte intelegerea nescrisa cu comodantul, care consta in perceperea unei sume de bani.

Am dreptate?

multumesc pentru raspuns
Daca nu e scris in contract, ba mai mult cedarea folosintei este gratuita ca la comodat, atunci fraier ar fi sa plateasca vreo chirie, iar dvs nu aveti cum proba intelegerea verbala.