avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Livrare Anglia Romania Albania
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Livrare Anglia Romania Albania

Buna ziua!

Am o tranzactie mai complicata, cu urmatorii pasi:

1. O societate juridica romana achizitioneaza marfa din Anglia, deci achizitie intracomunitara;

2. Marfa va fi facturata de catre societatea juridica romana catre alta persoana juridica romana;

3. Cea de-a doua persoana juridica romana va factura marfa catre o firma din Albania.

Mentionez ca marfa nu va ajunge in Romania, ea fiind livrata direct din Anglia catre beneficiarul din Albania.

Ce regim vamal si de TVA au aceste tranzactii?

Va multumesc oricui ma poate ajuta!
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 17:04, 3 Septembrie 2014
(1) Firma engleza factureaza fara T.V.A. (taxare inversa), (2) prima firma romana factureaza cu T.V.A. catre a doua firma romana si (3) a doua firma romana factureaza fara T.V.A. firmei albaneze (export). Nu se platesc taxe vamale.
Multumesc mult de tot! Si inca o intrebare: este obligatoriu ca marfa sa vina prin Romania, adica cei din UK sa livreze in Romania si apoi din Romania sa se livreze in Albania, sau marfa poate fi livrata direct din UK in Albania? Multumiri anticipate!
Nu este obligatoriu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva pentru livrare indirecta marea britanie Nicolaiescu Nicolaiescu Buna ziua, Am o intrebare si voi fi recunoscator daca ma puteti ajuta. O companie din Romania cu numar TVA, cumpara marfa de la o companie cu numar TVA din ... (vezi toată discuția)
Facturare catre china - livrare germania crinarug crinarug O societate factureaza marfa catre o firma din China iar aceasta doreste ca marfa sa-i fie livrata in Germania. Se intocmeste factura catre China si aviz ... (vezi toată discuția)
Achizitii intracomunitare Petre2015 Petre2015 Buna seara As dori sa stiu de ce acte ( facturi & s.a.m.d.) am nevoie la iesirea din tara daca vreau sa aduc produse romanesti pt aprovizionarea unui mic ... (vezi toată discuția)