Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de varsta + pensie de handicap?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de varsta + pensie de handicap?

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca la varsta de 72 de ani -pensionara -,mai poate solicita pensie de handicap pt. Boala Parkinson.
Multumesc.
Raspuns.
Da.
Atentie: O sa va trebuiasca un dosar medical, pornind de la recomandare medic familie, recomandare de la medicul neurolog, acte ce se depun la centul ce se ocupa cu problemele handicapatilor. Ca urmare a depunerii dosarului medical o sa vina o comisie acasa la dvs.sa vada efectiv bolnavul.
Dupa aceasta verificare intrati efectiv pe plata si aveti dreptul la:
1. o indemnizatie care se va adauga la pensia pentru limita de varsta, care se va stabili functie de gradul bolii. Insa, intotdeauna parchinson a fost socotit gradul I., pentru ca el creiaza dependenta fata de o alta persoana care sa dea ajutor. si este o boala ireversibila, dependenta de nakom, vireghit, sermion este permanenta. Indemnizatia baneasca era de 70 lei, acum cred ca este mai mare.
2. la femeie platita de Primarie (8 ore) pentru a avea grija de bolnav.Si un membru de familie poate sa faca dosarul pe numele lui daca face dovada ca intr-adevar are timpul material ca sa se ocupe de bolnav. (daca nu va da primaria o femeie, le iau din listele de someri).
Faceti formele cat mai repede ca primiti banii.
Cunosc pentru ca mama mea a avut Parchinson, si i-am facut acest dosar, din nefericire a murit tot de Parchinson, la care au aderat si complicatii tensiune oscilanta.
Inocentia
Desigur, doamna consultant a vrut sa raspunda nu, nu aveti dreptul la o alta pensie, avand in vedere dispozitiile imperative ale art. 84, alin. (1) din Legea nr. 19/2000, ci aveti dreptul la o indemnizatie, in conditiile H.G. nr. 448/2006.
Multumesc,
ma gandeam eu ca trebuie sa fie vorba de altceva, luand in considerare indemnizatia de doar 70 ron, de care mi-a spus
d-na consilier Inocentia.