avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere contract de arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere contract de arenda

Buna seara, parintii mei au teren agricol in arenda la o societate ff mare, si ar dori sa rezilieze contractul de arenda ,dar tot sunt dusicuvorba. Doresc sa stiu in ce conditii se poate rezilia contractul incheiat in temeiul codului civil? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: marinpreda , utilizator 19:13, 29 Septembrie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
contractul de arenda este semnat pe zece ani inregistrat la consiliul local, incepind cu anul 2013, ,asta inseamna ca perintii mei sunt legati de maini pina peste 8 ani?,ei doresc sa dea terenul altei firme situate mai aproape de resedinta lor si care ofera mai multe produse la hectar.
~ Conținut șters la cerere ~
Contractul de arendare inceteaza prin decesul, incapacitatea sau falimentul arendasului..
Dar ce se intampla cu contractul in cazul decesului arendatorului!?
Va rog daca puteti specifica

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Arenda neplatita TitusSD TitusSD Buna ziua, Doresc sa va cer un sfat, in limita posibilitatii dvs. : cu trei ani in urma am arendat unei firme individuala , 2, 25 ha de teren agricol. Acest ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract de arenda frasin frasin Am un contract de arenda, eu fiind arendatorul. Arendasul nu si-a indeplinit obligatiile din contract (nu a dat toata cantitatea de cereale prevazuta si nici ... (vezi toată discuția)
Contract de arendare marytopi marytopi cum se poate rezilia un contract de arendare? (vezi toată discuția)