Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere contract de arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere contract de arenda

Buna seara, parintii mei au teren agricol in arenda la o societate ff mare, si ar dori sa rezilieze contractul de arenda ,dar tot sunt dusicuvorba. Doresc sa stiu in ce conditii se poate rezilia contractul incheiat in temeiul codului civil? Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
contractul de arenda este semnat pe zece ani inregistrat la consiliul local, incepind cu anul 2013, ,asta inseamna ca perintii mei sunt legati de maini pina peste 8 ani?,ei doresc sa dea terenul altei firme situate mai aproape de resedinta lor si care ofera mai multe produse la hectar.
~ Conținut șters la cerere ~
Contractul de arendare inceteaza prin decesul, incapacitatea sau falimentul arendasului..
Dar ce se intampla cu contractul in cazul decesului arendatorului!?
Va rog daca puteti specifica