Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale act constitutiv al societatii aparute prin divizare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

act constitutiv al societatii aparute prin divizare

Art 5....
(6) Actul constitutiv se incheie sub semnatura privata, se semneaza de toti asociatii sau, in caz de subscriptie publica, de fondatori. Forma autentica a actului constitutiv este obligatorie atunci cand:
a) printre bunurile subscrise ca aport la capitalul social se afla un teren;
b) se constituie o societate in nume colectiv sau in comandita simpla;
c) societatea pe actiuni se constituie prin subscriptie publica.
(7) Actul constitutiv dobandeste data certa si prin depunerea la oficiul registrului comertului.

Intrebare: In cazul unei societati (srl) care urmeaza sa apara in urma unei desprinderi in interesul actionarilor si care va avea teren si cladiri in capitalul social este obligatorie forma autentica a actului constitutiv? Forma autentica se realizeaza doar de notar sau exista si alte variante? Actul constitutiv va fi privit de notar ca un act de proprietate si va fi taxat la valoare? Daca da- aveti idee ce taxa va percepe (pentru un capital de 12 mil RON)?
Multumesc mult
Forma autentica a actului modificator adoptat de catre asociati este obligatorie atunci cand printre bunurile reprezentand aport in natura se afla un teren. Pentru taxe - discutati cu un notar
Sincer sa fiu nu inteleg un aspect: ati intrebat daca actul constitutiv este privit de notar ca un act de proprietate! De ce sa fie privit ca un act de proprietate, pentru ca din cate stiu actul constitutiv reglementeaza functionarea firmei, asociatii, scopul firmei, administratorii... Dupa parerea mea nu ar avea de ce sa fie privit ca un act de proprietate, dar este o parere a unei persoane care nu are un bagaj asa mare de cunostinte juridice... :">
Forma autentica a actului constitutiv poate fi data si de catre un avocat, nu numai de catre notar...
claudia baltatescu a scris:

Forma autentica a actului modificator adoptat de catre asociati este obligatorie atunci cand printre bunurile reprezentand aport in natura se afla un teren. Pentru taxe - discutati cu un notar

Dar nu este un act modificator. Este un act constitutiv. De aceea am citat art 5. Daca ar fi fost o constituire "normala" n-as mai intreba, dar in cazul divizarii situatia este mai complexa.
Instantlife a scris:

claudia baltatescu a scris:

Forma autentica a actului modificator adoptat de catre asociati este obligatorie atunci cand printre bunurile reprezentand aport in natura se afla un teren. Pentru taxe - discutati cu un notar

Dar nu este un act modificator. Este un act constitutiv. De aceea am citat art 5. Daca ar fi fost o constituire "normala" n-as mai intreba, dar in cazul divizarii situatia este mai complexa.

Cred ca ar trebui sa studiati Leg.31/1990 cu modificarile si completarile ulterioare, unde la titlul IV aveti specificatii clare. Puteti consulta si site-ul onrc-ului unde la "Formulare" va explica exact pasii ce trebuie urmati in cazul unei divizari si ce documente trebuie.