avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale act constitutiv al societatii aparute prin divizare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

act constitutiv al societatii aparute prin divizare

Art 5....
(6) Actul constitutiv se incheie sub semnatura privata, se semneaza de toti asociatii sau, in caz de subscriptie publica, de fondatori. Forma autentica a actului constitutiv este obligatorie atunci cand:
a) printre bunurile subscrise ca aport la capitalul social se afla un teren;
b) se constituie o societate in nume colectiv sau in comandita simpla;
c) societatea pe actiuni se constituie prin subscriptie publica.
(7) Actul constitutiv dobandeste data certa si prin depunerea la oficiul registrului comertului.

Intrebare: In cazul unei societati (srl) care urmeaza sa apara in urma unei desprinderi in interesul actionarilor si care va avea teren si cladiri in capitalul social este obligatorie forma autentica a actului constitutiv? Forma autentica se realizeaza doar de notar sau exista si alte variante? Actul constitutiv va fi privit de notar ca un act de proprietate si va fi taxat la valoare? Daca da- aveti idee ce taxa va percepe (pentru un capital de 12 mil RON)?
Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Elena Claudia Baltatescu , Consilier juridic 14:02, 20 Mai 2009
Forma autentica a actului modificator adoptat de catre asociati este obligatorie atunci cand printre bunurile reprezentand aport in natura se afla un teren. Pentru taxe - discutati cu un notar
Sincer sa fiu nu inteleg un aspect: ati intrebat daca actul constitutiv este privit de notar ca un act de proprietate! De ce sa fie privit ca un act de proprietate, pentru ca din cate stiu actul constitutiv reglementeaza functionarea firmei, asociatii, scopul firmei, administratorii... Dupa parerea mea nu ar avea de ce sa fie privit ca un act de proprietate, dar este o parere a unei persoane care nu are un bagaj asa mare de cunostinte juridice... :">
Forma autentica a actului constitutiv poate fi data si de catre un avocat, nu numai de catre notar...
claudia baltatescu a scris:

Forma autentica a actului modificator adoptat de catre asociati este obligatorie atunci cand printre bunurile reprezentand aport in natura se afla un teren. Pentru taxe - discutati cu un notar


Dar nu este un act modificator. Este un act constitutiv. De aceea am citat art 5. Daca ar fi fost o constituire "normala" n-as mai intreba, dar in cazul divizarii situatia este mai complexa.
Instantlife a scris:

claudia baltatescu a scris:

Forma autentica a actului modificator adoptat de catre asociati este obligatorie atunci cand printre bunurile reprezentand aport in natura se afla un teren. Pentru taxe - discutati cu un notar


Dar nu este un act modificator. Este un act constitutiv. De aceea am citat art 5. Daca ar fi fost o constituire "normala" n-as mai intreba, dar in cazul divizarii situatia este mai complexa.

Cred ca ar trebui sa studiati Leg.31/1990 cu modificarile si completarile ulterioare, unde la titlul IV aveti specificatii clare. Puteti consulta si site-ul onrc-ului unde la "Formulare" va explica exact pasii ce trebuie urmati in cazul unei divizari si ce documente trebuie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aport natura teren - act constitutiv autentic si la modificare ? ionutanton777ro ionutanton777ro Este vorba despre un SRL deja infiintat. Unul din asociati aduce ca aport un teren. Este clar ca actul modificator, care practic reprezinta un titlu de ... (vezi toată discuția)
Act constitutiv - notariat GABRIELDUMITRIU GABRIELDUMITRIU Pentru infiintarea unei firme actul constitutiv trebuie semnat de un notar? (vezi toată discuția)
Impozitare aport in natura in cazul infiintarii unei societati examinataprofund examinataprofund Se infiinteaza o societate comerciala cu 4 asociati dintre care 3 aduc drept aport un teren in valoare de 500 000 euro(cote:2/8, 3/8. 3/8) iar al 4-lea 500 ... (vezi toată discuția)