Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Este infractiune sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Este infractiune sau nu?

Daca circuli cu ITP expirat, ti se face dosar penal? In baza carei legi?
A patit un prirten de-al meu, care avea o masina inmatriculata in Bulgaria si avea ITP expirat. In romania i-au facut dosar penal, in loc sa-i ridice talonul si atata.

Este legal, se fac dosare penale pentru ITP expirat? In ce baza legala?

ART. 334 c.p.
Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
(2) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(3) Tractarea unei remorci neînmatriculate sau neînregistrate ori cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
~ Conținut șters la cerere ~
Cu toata stima pentru documentarea dvs amanuntita dar nu este interpretarea mea, am avut dosar pe acest tipic si infractiunea asta se retine.
Este interpretabila la maxim, acest articol. Chiar pe asta s-au bazat procurorii cred.
~ Conținut șters la cerere ~