Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Produse deteriorate in magazin de catre clienti - cine ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Produse deteriorate in magazin de catre clienti - cine plateste ?

Buna seara ,

Ce lege protejaza vanzatorul in cazul in care un client deterioreaza un produs in magazin din neatentie sau cu buna stiinta ?
Poate fi obligat consumatorul sa cumpere produsul pe care l-a deteriorat ?

Cu respect ,

GELUCRIS
Unu. Art. 1357 Cod civil
Conditiile raspunderii Art. 1.357
(1) Cel care cauzeaza altuia un prejudiciu printr-o fapta ilicita, savarsita cu vinovatie, este obligat sa il repare.
(2) Autorul prejudiciului raspunde pentru cea mai usoara culpa.
Doi. Nu poate fi obligat sa cumpere marfa stricata ci sa achite contravaloarea ei.
In acelasi timp, in functie de gravitatea faptei, poate sa constituie si o infractiune.
Art. 253 Distrugerea
daca-l mai vreti client (cum e normal), mai ales pe cel care "deterioreaza un produs in magazin din neatentie", suportati pe moment paguba. o recuperati, in timp, tot de la el.