Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Parasirea locului accidentului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Parasirea locului accidentului

Buna ziua,

Va supun atentiei urmatoarea situatie intr-un dosar de urmarire penala cu scopul de a afla parerea dvs. privind existenta infractiunii de parasire a locului accidentului:

- acrosaj usor in judetul Ilfov intre o masina si un biciclist; bicicilistul cade de pe bicicleta si se alege cu cateva zgarieturi; soferul coboara si discuta cu biclistul propunand sa apeleze serviciile medicale de urgenta; acesta refuza si pleaca pe bicileta
- soferul paraseste locul cu intentia de a ajunge la sediul politiei rutiere Bucuresti pentru a declara incidentul ( un drum de 30-45 min ); pana a ajunge la destinatie este anuntat de Politia localitatii unde s-a intamplat incidentul sa se prezinte imediat la fata locului deoarece biciclistul a chemat salvarea la insistentele familiei pentru a preveni eventuale probleme de sanatate ce ar putea aparea.
- soferul revine la fata locului unde se efectuaza verificarile aferente si este condus la Politia rutiera pentru restul formalitatilor unde este anuntat ca urmeaza a se deschide dosar penal pentru vatamare corporala si parasirea locului accidentului.
- la spital a fost stabilit diagnostigul de TCC minor grad zero si contuzii usoare la o mana; biciclistul nu a mers la IML si nici nu intentioneaza
- dupa aprox 20 zile biciclistul declara la Politie ca nu are nici un fel de pretentii, nu doreste sa mearga la IML pentru investigatiile medicale si prezinta faptele intocmai cum am relatat mai sus.

Cum se trateaza faptele soferului in aceasta situatie ? Poate fi incadrat incidentul la accident rutier fara victime/vatamari corporale ?
Cine stabileste daca au existat victime si in baza caror reglementari.
Soferul trebuia sa anunte accidentul prin telefon , suna la 112 , astepta la locul faptei pana venea politia si nu patea nimic ! Da , in momentul de fata se incadreaza la accident rutier cu victime ! Si parasirea locului accidentului ! In momenu de fata , dupa cum prevede codul penal , soferul al putea lua 1 ani jumate cu executare pentru parasrea locului accidentului si 2-3 ani cu suspendare pentru vatamare corporala ! Sfatul meu e sa va angajati un avocat !
Din ce povestiti dvs parerea mea este ca solutia va fi de clasare, atat pentru infractiunea de vatamare corporala pentru care este necesar sa existe peste 90 de zile de ingrijiri medicale, cat si pentru infractiunea de parasire a locului accidentului, fapta nu constituie infractiune daca victima părăseşte locul faptei, iar conducătorul de vehicul anunţă imediat evenimentul la cea mai apropiată unitate de poliţie.
Dupa ce va primi ordonanata de clasare, se va alege cu o suspendare de 90 de zile, de la politia rutiera.
Nu subzista infractiunea de parasire a locului accidentului .

ART. 196
Vătămarea corporală din culpă
(1) Fapta prevăzută în art. 193 alin. (2) săvârşită din culpă de către o persoană aflată sub influenţa băuturilor alcoolice ori a unei substanţe psihoactive sau în desfăşurarea unei activităţi ce constituie prin ea însăşi infracţiune se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(2) Fapta prevăzută în art. 194 alin. (1) săvârşită din culpă se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
(3) Când fapta prevăzută în alin. (2) a fost săvârşită ca urmare a nerespectării dispoziţiilor legale sau a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii ori pentru efectuarea unei anumite activităţi, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau amenda.
(4) Dacă urmările prevăzute în alin. (1) - (3) s-au produs faţă de două sau mai multe persoane, limitele speciale ale pedepsei se majorează cu o treime.
(5) Dacă nerespectarea dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere sau desfăşurarea activităţii care a condus la comiterea faptelor prevăzute în alin. (1) şi alin. (3) constituie prin ea însăşi o infracţiune se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(6) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
ART. 194
Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,
se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(2) Când fapta a fost săvârşită în scopul producerii uneia dintre consecinţele prevăzute în alin. (1) lit. a), lit. b) şi lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.
(3) Tentativa la infracţiunea prevăzută în alin. (2) se pedepseşte.
ART. 195
Lovirile sau vătămările cauzatoare de moarte
Dacă vreuna dintre faptele prevăzute în art. 193 şi art. 194 a avut ca urmare moartea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 6 la 12 ani.
Va multumesc pentru opinile dvs.

In ceea ce priveste art 338, pct (3) lit d) cum se poate demonstra intentia de a anunta imediat incidentul avand in verede faptul ca salvarea a fost anuntata inainte ca soferul sa ajunga la Politie ?

Iar in legatura faptul ca nu subzista infractiunea, Dna. Avocat Stoica, recunosc ca nu inteleg exact de unde provinde aceasta concluzie. Adica imi pare ca noul cod penal exprima mai clar contextul in care parasirea locului accidentului NU se considera infractiune.
Am citit si alte mesaje ale dvs. in legatura cu cazuri similare si privind (RIL - Recurs in interesul legii, Recurs ICCJ Decizia nr. LXVI (66) din 15 octombrie 2007 cu privire la intelesul sintagmei vatamarea integritatii corporale ori sanatatii uneia sau mai multor persoane continuta in dispozitiile art. 89 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002)
dar acum, in noul cod penal, la art. 338 singura referire la vatamare corporala se face la punctul (2)

"
(1) Părăsirea locului accidentului, fără încuviinţarea poliţiei sau a procurorului care efectuează cercetarea locului faptei, de către conducătorul vehiculului sau de către instructorul auto, aflat în procesul de instruire, ori de către examinatorul autorităţii competente, aflat în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, implicat într-un accident de circulaţie, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi fapta oricărei persoane de a modifica starea locului sau de a şterge urmele accidentului de circulaţie din care a rezultat uciderea sau vătămarea integrităţii corporale ori a sănătăţii uneia sau mai multor persoane, fără acordul echipei de cercetare la faţa locului.
(3) Nu constituie infracţiune părăsirea locului accidentului când:
a) în urma accidentului s-au produs doar pagube materiale;
b) conducătorul vehiculului, în lipsa altor mijloace de transport, transportă el însuşi persoanele rănite la cea mai apropiată unitate sanitară în măsură să acorde asistenţă medicală necesară şi la care a declarat datele personale de identitate şi numărul de înmatriculare sau înregistrare a vehiculului condus, consemnate într-un registru special, dacă se înapoiază imediat la locul accidentului;
c) conducătorul autovehiculului cu regim de circulaţie prioritară anunţă de îndată poliţia, iar după terminarea misiunii se prezintă la sediul unităţii de poliţie pe a cărei rază de competenţă s-a produs accidentul, în vederea întocmirii documentelor de constatare;
d) victima părăseşte locul faptei, iar conducătorul de vehicul anunţă imediat evenimentul la cea mai apropiată unitate de poliţie. "

Si ma mai gandesc la urmatorul aspect:
Daca pentru acest accident nu au fost initiate formalitatile la IML si nu a fost redactat un certificat medico-legal unde sa fie mentionat numarul de ingrijiri medicale, biciclistul renuntand categoric la aceasta actiune prin declaratie scrisa la Politia rutiera, procurorul de caz ar putea avea circumstantele sa considere accidentul doar cu pagube materiale ?

Cu stima,
ART. 338
Părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ştergerea urmelor acestuia
(1) Părăsirea locului accidentului, fără încuviinţarea poliţiei sau a procurorului care efectuează cercetarea locului faptei, de către conducătorul vehiculului sau de către instructorul auto, aflat în procesul de instruire, ori de către examinatorul autorităţii competente, aflat în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, implicat într-un accident de circulaţie, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi fapta oricărei persoane de a modifica starea locului sau de a şterge urmele accidentului de circulaţie din care a rezultat uciderea sau vătămarea integrităţii corporale ori a sănătăţii uneia sau mai multor persoane, fără acordul echipei de cercetare la faţa locului.
(3) Nu constituie infracţiune părăsirea locului accidentului când:
a) în urma accidentului s-au produs doar pagube materiale;
b) conducătorul vehiculului, în lipsa altor mijloace de transport, transportă el însuşi persoanele rănite la cea mai apropiată unitate sanitară în măsură să acorde asistenţă medicală necesară şi la care a declarat datele personale de identitate şi numărul de înmatriculare sau înregistrare a vehiculului condus, consemnate într-un registru special, dacă se înapoiază imediat la locul accidentului;
c) conducătorul autovehiculului cu regim de circulaţie prioritară anunţă de îndată poliţia, iar după terminarea misiunii se prezintă la sediul unităţii de poliţie pe a cărei rază de competenţă s-a produs accidentul, în vederea întocmirii documentelor de constatare;
d) victima părăseşte locul faptei, iar conducătorul de vehicul anunţă imediat evenimentul la cea mai apropiată unitate de poliţie.

Reglementări anterioare:
- alin. (1): art. 89 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată
- alin. (2): art. 89 alin. (2) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată
- alin. (3) lit. a): art. 89 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată
- alin. (3) lit. b): art. 89 alin. (3) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată
- alin. (3) lit. c): art. 89 alin. (4) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată
- alin. (3) lit. d): art. 89 alin. (5) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată

ART. 75 OUG 195/2002
Accidentul de circulaţie este evenimentul care întruneşte cumulativ următoarele condiţii:
a) s-a produs pe un drum deschis circulaţiei publice ori şi-a avut originea într-un asemenea loc;
b) a avut ca urmare decesul, rănirea uneia sau a mai multor persoane ori avarierea a cel puţin unui vehicul sau alte pagube materiale;
c) în eveniment a fost implicat cel puţin un vehicul în mişcare.
#M5
d) *** Abrogată

Daca analizati textele de lege, veti observa ca victima poate sa aiba si o zgarietura( ranirea poate insemna orice) pentru a se retine infractiunea de parasire a locului accidentului.
Conform RIL-ului la care faceati referire, pe lege veche, nu se putea retine aceasta infractiune, decat in situatia in care victima avea peste 10 zile de ingrijiri medicale.