Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cod CAEN pentru PFA daca sunt content writer ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cod CAEN pentru PFA daca sunt content writer independent?

Buna ziua,

De curand am decis sa devin content writer independent, dupa ce ani de zile am scris articole si continut pentru o companie de publishing. Vreau sa imi fac un PFA, pentru a le putea oferi factura clientilor care vor continut pentru siteurile lor, dar am cateva intrebari care nu-mi dau pace:

- ce cod/coduri CAEN trebuie sa aleg?
- cu ce acte pot dovedi ca am aptitudinile necesare pentru a scrie articole pentru diverse siteuri? (nu am terminat o facultate de jurnalism, ci una de Relatii Internationale si Studii Europene. Am lucrat ca redactor, iar acest lucru apare pe cartea mea de munca, dar nu stiu daca este suficient pentru a deveni PFA).

Daca aveti timp sa-mi raspundeti, v-as multumi din suflet.

P.S. v-am pus aceste intrebari pentru ca as vrea sa merg la Registrul Comertului cu "lectiile facute", ca sa nu pierd timp pretios cu documentatia. Trebuie sa obtin autorizatia cat pot de repede, intrucat am deja un client important care imi solicita factura, iar eu vreau sa fiu in legalitate cu veniturile obtinute.
Parerea mea este ca va incadrati la :

6399 Alte activităţi de servicii informaţionale n.c.a.
Această clasă include alte activităţi de servicii informaţionale neclasificate în altă parte, cum ar fi:
-servicii de informaţie telefonică bazate pe calculator
-servicii de căutare a informaţiilor, pe bază de tarif sau contract
-servicii de grupare a ştirilor; informaţii din ziare, etc.

Această clasă exclude:
-activităţi ale centrelor de intermediere telefonică (call centre), vezi 8220

O copie a cartii de munca este suficienta.
Nu trebuie facuta dovada neaparat a pregatirii profesionale, ci este suficient daca faceti dovada experientei profesionale.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns si va doresc un weekend relaxant.