avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1701 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

Datele problemei sunt urmatoarele:
- copilul este nascut pe data de 21.10.2013,
- mama a intrat in concediu de cresterea copilului 1 an,
- tatal nu isi ia acea luna de concediu de cresterea copilului a.i. concediul mamei se sf pe 21.09.2014,
- mama se va reintoarce la munca pe 19.09.2014

Datorita faptului ca se reintorce la munca inainte de a se sf CCC, va primi stimulentul de insertie.
Intrebarea este cat timp va primi stimulentul?
Doar pt o zi, pt ca ea se reintoarce cu o zi inainte de sf CCC?
Sau pana cand copilul va implini 2 ani, chiar daca mama a optat doar pt un an de concediu?

Pt a primi stimulentul de insertie este obligatoriu ca tatal sa renunte in scris la aceea luna de concediu de cresterea copilului?

Multumesc frumos.
Ultima modificare: Vineri, 29 August 2014
keops_mic, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:01, 29 August 2014
Va primi stimulent pana la vasrta de doi ani ai copilului, daca se intorce pana la varsta de un an.
Nu stiu daca tatal trebuie sa renunte in scris pentru ca mama sa beneficieze de stimulent, dar oricum este bine ca tatal sa anunte ca renunta la acea luna de concediu.
1. Daca mama reia activitatea pe data de 19.09.2014 va primi stimulentul de insertie dupa ce va implini copilul 1 an si pana va implini 2 ani.

2. Nu este obligatoriu ca tatal sa dea o declaratie ca renunta la a intra in CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie Alina_G_ Alina_G_ Buna ziua! Daca am ales perioada de un an pentru cresterea copilului (cu 85 % din net), cand ar trebui sa ma reintorc la servici pentru a beneficia de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie dan123456 dan123456 daca optez pe un an pt indemnizatia de crestere a copilului dupa cat timp pot sa renunt la indemnizatie ca sa pot sa primesc suplimentu de 500 de lei? (vezi toată discuția)
Stimulent insertie deealoveady deealoveady Buna ziua! Daca dupa concediul post-natal vreau sa ma intorc la munca beneficiez de stimulentul de reinsertie sau trebuie sa-mi iau CCC mai intai. Unde se ... (vezi toată discuția)