Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... intrebare- asigurari medicale
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

intrebare- asigurari medicale

persoanele cu probleme psihice grave, fara venituri, pot beneficia de servicii medicale gratuite?....care este temeiul legal?...multumesc anticipat

Trebuie sa obtina intai un certificat de incadrare in grad de handicap grav de la Comisia de evaluare a persoanelor cu handicap . Cred ca gasiti raspunsul in legea nr. 448/2006
Obtineti de la COMISIA DE EVALUARE A PERSOANELOR CU HANDICAP PENTRU ADULTI un certificat de incadrare in grad de handicap, care confera un ajutor sociar lunar si facilitati de natura celor solicitate
In lege 95/2006 art.213 alin(1)pct.d, gasiti reglementarea cu privire la calitatea de asigurat,fara plata contributiei,a persoanei cu handicap.

Protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap este reglementata prin legea 448/2006,asa cum vi s-a spus mai sus.