Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte identitate- imi trebuie procura in acest caz?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte identitate- imi trebuie procura in acest caz?

buna ziua,am o problema ,am fost azi sa fac buletin copilului carea facut 14 ani,,,in 2007 bunicul a facut vanzare-cumparare mie cu drept de abitatie el si viagera mama mea,intre timp bunicul a decedat,,mama a plecat in italia de5 ani,nu a mai venit acasa,tin legatura cu ea,,,si azi mi s-a spus de la ghiseu ca imi trebuie o procura de la ea ,precum ca este de acord sa fac buletin baiatului....este normal??eu am facut sotului buletin(m-am recasatorit,intre timp),l-am luat in spatiu eu si nu mi-a cerut nimic in 2007,adika sa fie prezenta mama,sau bunicul....acum cica s-a schimbat legea??mama nu poate momentan sa trimita procura deoarece este la un spital(casa de riposso) un fel de azil la noi, fiindca a facut infart,,cum trebuie sa procedez ca sa fac baiatului buletin??mentionez ca am si hotarare de stabilire a domiciliului ptr minor in urma divortului,tatal natural nestiindu-l pe copil ,deoarece am divortat cand copilul avea 6 luni,si prin hotarare imi este incredintat!multumesc!!
Nu s-a schimbat legea, e aceeasi insa in 2007. Au incercat sa ascunda greseala celor de dinainte, acum ati nimerit un functionar mai bine pregatit (sau situatia este altfel de cum va amintiti).
Dumneavoastra aveti doar nuda proprietate iar mama uzufructul viager - adica sunteti proprietara bunului dar mama are drept de folosinta pe durata vietii ei, deci fara consimtamantul ei nu isi poate stabili nimeni domiciliul la acel imobil.

Faceti-i deocamdata carte de identitate provizorie cu motivul ''Lipsa dovada adresa de domiciliu'', este valabila 1 an. Pana expira poate se insanatoseste mama sau chiar vine in tara.
Ares-3, moderator
Tinand cont de faptul ca dvs. aveti deja domiciliul acolo si banuiesc ca si copilul tot acolo se regaseste-mai ales ca spuneti ca va este incredintat prin sentinta- ati putea solicita o anexa 14. Din pacate multi se feresc de utilizarea ei. Ori daca stati la casa ati putea solicita o adeverinta de la registrul agricol pe numele dvs., daca aveti rol. Daca nu, ii faceti dupa cum va explica Ares-3 o carte de identitate provizorie.