avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Am 54 ani si 4 luni, am lucrat 29 ani din care 12 ani 2 luni grupa I (perioada pana in anul 2001) si 2 ani si 4 luni in grupa a II a, in cei 29 ani nu este inclusa facultatea 5 ani si armata 9 luni. Cand pot sa ies la pensie pentru limita de varsta si chiar anticipata.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:17, 1 Septembrie 2014
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%-limita de varsta la 59 de ani.
Pensia anticipata sau anticipata partiala nu prezinta interes,fiind la 60 de ani.
Anii de grupa I sunt in procent de 100%. Daca pensia pentru limita de varsta este 59 ani atunci pensia anticipata sau partial anticipata nu se poate acorda inainte de varsta de 59 ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Dupa cea de linita de varsta.
1. Pensia anticipata si anticipata partiala se pot acorda cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare.

2. - In cazul dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani, deci puteti solicita pensia anticipata sau anticipata la varsta de 60 de ani.
- Dar la acesta varsta dvs. puteti deja beneficia de pensie pentru limita de varsta (cu reducerea varstei standard de pensionare) deci nu se mai ia in discutie pensia anticipata sau anticipata partiala.
Ultima modificare: Luni, 1 Septembrie 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul iesire la pensie nitucornel nitucornel Buna ziua . Am lucrat 16 ani in gr.1 de munca , total 23 ani cotizatie. Nascut in sept. 1960. Unde ma incadrez si la ce varsta pot iesi la pensie , chiar si ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata barbat edith maria edith maria Buna ziua Sotul meu este nascut in 14 august 1956, lucreaza din iulie 1975 pana in prezent, din care 16 ani si 9 luni in grupa a II-a. Cand se poate pensiona ... (vezi toată discuția)