Forum Discuţii juridice Executare silită Calcularea prescrierii-intrerupere
Discuție deschisă în Executare silită

Calcularea prescrierii-intrerupere

am luat un credit pe 5 ani in 2007 iulie,am platit un an si cam atat.....inteleg ca se prescrie in 2015 (2007+5 ani+3 ani)...saptamana aceasta am primit o instiintare ca voi fi executat silit...daca nu achit datoria pana iulie 2015 se prescrie? sau avand in vedere faptul ca au inceput executarea silita prescrierea a fost suspendata (intrerupta) si fac un nou calcul pentru prescriere?
Termenul de prescriptie este de 3 ani si se calculeaza de la data declararii scadentei creditului, ceea ce s-a intamplat cel mai probabil dupa cateva luni de neplata.

De la cine ati primit somatia de executare? De la un executor judecatoresc sau de la societate de recuperare creante ?
de la un executor judecatoresc...
Pentru a nu opera prescriptia era necesar ca banca sa se adreseze cu o cerere scrisa de incepere a executarii catre un executor judecatoresc inauntrul termenului de 3 ani.