Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Postarea de material video cu continut sexual pe ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Postarea de material video cu continut sexual pe site-uri de profil

Buna ziua.

Va rog daca ma puteti ajuta cu o chestiunea.

Am o amica (25 de ani) si care in anul 2013 a avut o relatie cu un baiat (26 ani) si baiatul a filmat unul dintre actele sexuale fara ca fata sa stie. Acum cateva zile am gasit materialul postat pe toate paginile porno, cred ca sunt cel putin 20 de site-uri pornografice. Materialul a fost filmat pe ascuns in apartamentul baiatului.
Eu am sfatuit-o sa se duca la politie si sa ii faca plangere penala, sa deschida urmarirea penala. Pe site-uri, baiatul si-a pus numele complet ca persoana care a adaugat video-ul.

Doresc sa va intreb care sunt procedurile exacte, care este articolul de lege din codul penal sau din cadrul codului de procedura penala. Cazul poate sa fie penal sau civil? Poate interveni politia pe parte penala?

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi legale, inclusiv articolelel de lege.

Se pote face plangere pe articolul 1 - 7 CP, sau articolul 226 CP, violarea vietii private?
ContSters329725, utilizator
Va multumesc mult.

Mi-ati putea indica si articolele din legea penala, care pot fi invocate?

cu recunostinta,

ContSters329725, utilizator
Am vazut ca ati indicat singur articolul de lege.
.
ART. 226
Violarea vieţii private
(1) Atingerea adusă vieţii private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuinţă sau încăpere ori dependinţă ţinând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
(2) Divulgarea, difuzarea, prezentarea sau transmiterea, fără drept, a sunetelor, convorbirilor ori a imaginilor prevăzute în alin. (1), către o altă persoană sau către public, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(4) Nu constituie infracţiune fapta săvârşită:
a) de către cel care a participat la întâlnirea cu persoana vătămată în cadrul căreia au fost surprinse sunetele, convorbirile sau imaginile, dacă justifică un interes legitim;
b) dacă persoana vătămată a acţionat explicit cu intenţia de a fi văzută ori auzită de făptuitor;
c) dacă făptuitorul surprinde săvârşirea unei infracţiuni sau contribuie la dovedirea săvârşirii unei infracţiuni;
d) dacă surprinde fapte de interes public, care au semnificaţie pentru viaţa comunităţii şi a căror divulgare prezintă avantaje publice mai mari decât prejudiciul produs persoanei vătămate.
(5) Plasarea, fără drept, de mijloace tehnice de înregistrare audio sau video, în scopul săvârşirii faptelor prevăzute în alin. (1) şi alin. (2), se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
Va multumesc mult, pentru ajutor, mai ales ca am maia uzit de dvs. ca dati indicatii bune.
Va raman recunoscator.
Fiecare site are un buton cu "raporteaza acest continut" , se deschide un formular si acolo spui cine esti si de ce raportezi. Bagi acolo conform legii bla bla ( a mentionat cineva mai jos legea respectiva ). Cum se numeste individul care a postat materialul ? Poate il speriem putin ...
AlbertoTurbo, utilizator
Ramane plangerea prealabila de punere in miscare a urmarii penale fata de faptuitor, ca prim pas si in acel context organul de cercetare penala desemnat va dispune si alte investigatii pentru aflarea adevarului... Ca persoana fizica, in calitatea pe care o ai, nu poti sa faci niciun demers la acei administratori de site-uri XXX! Numai persoana afectata de situatia, pe care ai pus-o in discutie, poate sa formuleze o plangere. Are o varsta prea rezonabila ca sa nu-si faca bine daca i-a fost afectata viata privata...