Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Secretar primãrie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Secretar primãrie

Buna ziua!
Aş dori să ştiu dacă există vreo posibilitate ca secetarul unei primării să îndeplinească atribuţiile primarului în cazul în care funcţia de primar este vacantă sau primarul a fost suspendat din funcţie?
Potrivit art. 57 din Legea 215/2001: (2) Viceprimarul este subordonat primarului şi înlocuitorul de drept al acestuia, care îi poate delega atribuţiile sale.

Art.72 din acelasi act normativ : (1) În caz de vacanţă a funcţiei de primar, precum şi în caz de suspendare din funcţie a acestuia, atribuţiile ce îi sunt conferite prin prezenta lege vor fi exercitate de drept de viceprimar sau, după caz, de unul dintre viceprimari, desemnat de consiliul local cu votul secret al majorităţii consilierilor locali în funcţie.