avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... lncetare suspendare cim ( concediu crestere copil in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

lncetare suspendare cim ( concediu crestere copil in varsta de pana la 2 ani)

Buna ziua. Am beneficiat de concediu crestere copil in varsta de pana la 2 ani. Am crezut ca acest drept , inclusiv indemnizatia, le voi avea pana va face copilul 2 ani, insa ultima luna din aceasta perioada ii revine celuilalt parinte conform art. 11 din OUG nr. 111/2010. Am omis acest fapt, si am primit decizia de incetare cu data de 11.08.2014 (copilul face 2 ani in data de 11.09.2014). Mentionez ca decizia am primit-o in data de 28. 08.2014. Cu ce data inregistrez in revisal incetarea suspendarii cim? avand in vedere ca am depasit cu mult termenul incetarii acordarii indemnizatiei de crestere copil in varsta de pana la doi ani.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:54, 1 Septembrie 2014
georgianamihaela20 a scris:

... Cu ce data inregistrez in revisal incetarea suspendarii cim? avand in vedere ca am depasit cu mult termenul incetarii acordarii indemnizatiei de crestere copil in varsta de pana la doi ani.


HG nr.500/2011 nu prevede niciun anumit termen pentru completarea si transmiterea deciziei de incetare a suspendarii.

Astfel ca, in tacerea legii, consider ca sunt aplicabile prevederile alin.2 al art.4 din HG nr.500/2010 si anume: Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.

Intrucat data incetarii suspendarii c.i.m. = 11.08.2014, atunci ultima zi de transmitere a REVISAL-ului ar fi data de 05.09.2014.
Ultima modificare: Luni, 1 Septembrie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare suspendare cim concediu crestere copil Andrei Gica Andrei Gica Buna ziua. Incetarea suspendarii unui CIM suspendat pt concediu crestere copil poate fi prelucrata in REVISAL in termen de 20 zile lucratoare de la data ... (vezi toată discuția)
Se poate inregistra un cim suspendat pe perioada de crestere copil cu o data anterioara? VIOLACRA VIOLACRA Buna seara, in 15 mai s a incheiat perioada de concediu de crestere copil iar pe 16 mai ar fi trebuit sa se opereze disponibilizare post pentru ca activitatea ... (vezi toată discuția)
Decizie suspendare cim concediu fara salar? tina1234 tina1234 Buna seara! Pentru suspendarea unui cim in perioada 01.12.2014 - 28.02.2015 cand se transmite Revisal? Stiu ca suspendarea unui cim se transmite in Revisal in ... (vezi toată discuția)