Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit cu ipoteca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit cu ipoteca

Buna ziua,
Am un credit garantat cu ipoteca imobiliara pe un teren proprietate. La ultima evaluare anuala a acestuia, valoarea admisa in garantie s-a subapreciat pana la 80% din valoarea initiala. De ce asa mult ? Pentru ca , pe langa pretul de piata diminuat fata de perioada accesarii creditului ( undeva la 30%), banca a intervenit a majorat si deprecierea valorii in garantie fata de valoarea de piata la terenurile extravilane la 70%.
Intrebare : avand in vedere aceasta depreciere , banca poate veni acum cu o solicitare de a mai aduce si alte bunuri in garantie ? Sau poate supune creditul la rambursare ? Daca da si eu nu doresc ( in cazul in care am) sa suplimentez garantia, se poate lega banca de alte bunuri personale? Mentionez ca nu am inregistrat restante.
Multumesc !
Daca nu ati avut restante, nu este in interesul bancii sa mai cere alte garantie. Stati linistiti! :)