Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie ingrijire copil

buna ziua,
ma numesc anisoara bican, am nascut in data de 6 iulie 2014 doua fetite. As vrea sa stiu daca exista posibilitatea sa primesc indemnizatie pentru o fetita, iar tatal fetitelor pentru cealalta fetita. Menzionez ca eu si tatal fetelor nu suntem casatoriti.
Va multumesc frumos si astept un raspuns.
1. Nu se poate benficia de doua indemnizatii pentru concediu crestere copil (CCC), cate una pentru fiecare dintre gemeni, una primta de mama si una primita de tata.

2. Pe perioada de CCC se primeste o singura indemnizatie la care se adauga inca 600 lei pentru fiecare copil in plus dintr-o sarcina multipla.