Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Legislatie circulatie rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Legislatie circulatie rutiera

Buna seara. Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare. O ruda a mea care este cetatean grec pe drumul de intoarcere spre Grecia a fost amendat de catre politia rutiera pentru depasirea limitei de viteza. Deoarece era miezul noptii nu a avut unde sa plateasca aceasta amenda si a continuat drumul. Intrebarea mea este cum ar putea sa o plateasca? Stiu ca era in discutie o directiva europeana prin care se stipula ca toate amenzile primite de catre un cetatean din UE sunt trimise la adresa de domiciliu.Este in vigoare aceasta directiva? Sau trebuie platita in Romania? Va multumesc anticipat.#-o#-o#-o#-o
Da, este in vigoare!

Legea nr. 5/2014 privind unele măsuri pentru facilitarea schimbului transfrontalier de informaţii referitoare la încălcările normelor de circulaţie care afectează siguranţa rutieră şi pentru facilitarea executării sancţiunilor aplicate acestor încălcări, publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 31 din 15 ianuarie 2014, transpune prevederile stabilite prin Directiva 2011/82/UE a Parlamentului European şi a Consiliului din 25 octombrie 2011 de facilitare a schimbului transfrontalier de informaţii privind încălcările normelor de circulaţie care afectează siguranţa rutieră, publicată în Jurnalul Oficial nr. L288/5.nov.2011.
DlGoe, utilizator