Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Fals in declaratie la notar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Fals in declaratie la notar

Daca declara la notar unul dintre soti ca nu este casatorit la achizitionarea unui imobil ce poate pati, si ce se intimpla cu imobilul daca sotii divorteaza .
mihai58, utilizator
Declaratia in fals se pedepseste potrivit Codului penal pentru fals (infractiune de fals), iar daca se declara in fals ca persoana in cauza nu este casatorita, dar in realitate se cumpara bunul in timpul casatoriei (fapt dovedit cu certificatul de casatorie), bunul respectiv reprezinta bun comun care se imparte la partaj!
Faptele intrunesc elementele constitutive ale infractiunii privind falsul in declaratii si ale participatiei improprii la infractiunea de fals intelectual.
ART. 326
Falsul în declaraţii
Declararea necorespunzătoare a adevărului, făcută unei persoane dintre cele prevăzute în art. 175 sau unei unităţi în care aceasta îşi desfăşoară activitatea în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci când, potrivit legii ori împrejurărilor, declaraţia făcută serveşte la producerea acelei consecinţe, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

ART. 321
Falsul intelectual
(1) Falsificarea unui înscris oficial cu prilejul întocmirii acestuia, de către un funcţionar public aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu, prin atestarea unor fapte sau împrejurări necorespunzătoare adevărului ori prin omisiunea cu ştiinţă de a insera unele date sau împrejurări, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Tentativa se pedepseşte
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat