Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariat

daca patronul ati da minim economie pe contract si verbal ati da mai mult ce se antampla.
daca patronul nu ati plateste orele suplimentare nici sambetele cu toate ca esti obligat sa lucrezi ce se antampla.
1. Salariul platit la negru va fi foarte greu de obtinut, in situatia in care angajatorul nu vi-l mai achita.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....