Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort la notar sau la tribunal
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort la notar sau la tribunal

Buna ziua
revin cu alte intrebari.....eu si sotul divortam...ne-am inteles amiabil sa mergem la notariat.....insa eu am descoperit o gramada de minciuni inclusiv niste credite facute de el fara ca eu sa stiu.Avem deja un credit cu ipoteca luat impreuna. La partaj....ce legatura am eu cu acele credite? Ne-am inteles si asupra partajului...care este foarte complicat, dar cum ma afecteaza pe mine aceste credite? Este mai bine sa merg la tribunat si sa divortez din vina lui? el este de acord si cu aceast avarianta. Ma ajuta cu ceva aceasta "vina" luata asupra lui? Multumesc
Partajul nu are legatura cu divortul si culpa vreunuia dintre soti.
Divortul este una si partajul alta. Daca dvs v ati inteles cu privire la partaj inseamna ca acele credite le preia dansul...
N-are legatura vina la divort cu partajul. Partajul il puteti face amiabil la notar.
Nu toate datoriile contractate in timpul casatoriei sunt comune.
Mai intai trebuie sa vedeti daca aveti calitatea de coplatitor in acele credite ,daca bunurile imobile sunt dobandite impreuna si daca ele sunt grevate de sarcini,etc.Deci,...un sfat bun consultati un avocat in ce priveste partajul pentru a va explica riscurile in caz de neplata a creditelor,divortul d.p.d.v. legal este cea mai mica problema a dvs.
Ca sa fii codebitor trebuie sa semnezi un contract, nu ai cum sa devii debitor fara sa stii.
am calitate de codebitor doar la creditul ipotecar pe care l-am facut amandoi, la celelalte nu , nici nu stiam de ele. In legatura cu vina ..ideea era ca daca banca va ajunge sa ne execute sa-l pot da in judecata ca din culpa lui nu mai putem plati, si sa-i cer daune...e o idee