avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Daca am un credit ipotecar cu un codebitor ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Daca am un credit ipotecar cu un codebitor copropietar,ce drepturi ...

Daca am un credit ipotecar cu un codebitor copropietar,ce drepturi are acesta dupa achitarea creditului ipotecar
Cel mai recent răspuns: Cgtr , utilizator 20:15, 6 Iunie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aceleași ca si dvs.
Multumesc,si pentru a deveni propietar unic ,daca a fost doar o intelegere intre noi pentru a mi se aproba creditul,ce pot sa fac?

Ultima modificare: Marți, 6 Iunie 2023
gi-jane2, moderator
partaj la notar daca va intelegeti sau in instanta.
adica ati trecut pe cineva coplatitor si e cumparator un acte impreuna cu dvs si dvs ati platit singura/singur ratele ?
si de buna credinta sa fie,daca murea?
Ultima modificare: Marți, 6 Iunie 2023
gi-jane2, moderator
Da, este trecut ca si coplatitor in credit,dar eu am achitat toate ratele si aproape termin de achitat creditul

Dar eu nu am stiut ca va fi trecut ca si copropietar in actual de vanzare cumparare,cei de la banca mi au zis ca va fi girant,dar in momentul cand am ajuns in fata notarului mi s a spus ca va fi copropietar,dar cum noi am avut o intelegere a trebuit sa merg mai departe,creditul este facut pe 28 de ani,dar eu reusesc sa il achit inainte
Ultima modificare: Marți, 6 Iunie 2023
gi-jane2, moderator
persoana ce pozitie are?

Alte discuții în legătură

Codebitor pensionar la un credit ipotecar vicky_gavrila vicky_gavrila Buna ziua. Am si eu o situatie. Eu si sotul meu am vandut garsoniera soacrei mele pentru a ne cumpara un apartament. Pentru restul sumei de bani o sa facem ... (vezi toată discuția)
Subiect: partaj apartament cumparat cu credit ipotecar d-r d-r Creditul ipotecar a fost achizitionat doar pe baza veniturilor fostului sot ,el fiind titularul creditului . Ce obligatii are fosta sotie la executarea ... (vezi toată discuția)
Partaj - apartament cu credit ipotecar anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine ca sunt foarte stresata si nu mai stiu cum sa rezolv problema. Am divortat pe cale amiabila din culpa comuna. Acum ... (vezi toată discuția)