Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Daca am un credit ipotecar cu un codebitor ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Daca am un credit ipotecar cu un codebitor copropietar,ce drepturi ...

Daca am un credit ipotecar cu un codebitor copropietar,ce drepturi are acesta dupa achitarea creditului ipotecar
Aceleași ca si dvs.
Multumesc,si pentru a deveni propietar unic ,daca a fost doar o intelegere intre noi pentru a mi se aproba creditul,ce pot sa fac?

gi-jane2, moderator
partaj la notar daca va intelegeti sau in instanta.
adica ati trecut pe cineva coplatitor si e cumparator un acte impreuna cu dvs si dvs ati platit singura/singur ratele ?
si de buna credinta sa fie,daca murea?
gi-jane2, moderator
Da, este trecut ca si coplatitor in credit,dar eu am achitat toate ratele si aproape termin de achitat creditul

Dar eu nu am stiut ca va fi trecut ca si copropietar in actual de vanzare cumparare,cei de la banca mi au zis ca va fi girant,dar in momentul cand am ajuns in fata notarului mi s a spus ca va fi copropietar,dar cum noi am avut o intelegere a trebuit sa merg mai departe,creditul este facut pe 28 de ani,dar eu reusesc sa il achit inainte
gi-jane2, moderator
persoana ce pozitie are?